2019-yil 19-dekabr kuni BMT Bosh Assambleyasi o‘zining yalpi majlisida “Markaziy Osiyoda barqaror turizm va barqaror rivojlanish” maxsus rezolyutsiyasini qabul qildi.
Loyihasi O‘zbekiston Respublikasi tomonidan ishlab chiqilgan mazkur hujjat BMTga a’zo barcha davlatlar tomonidan bir ovozdan qo‘llab-quvvatlandi.
E’tiborlisi, 50 dan ortiq mamlakat O‘zbekiston Respublikasi tashabbusi bilan qabul qilingan hujjatning hammualliflari sifatida ishtirok etgani O‘zbekiston tashabbusining dolzarbligi xalqaro hamjamiyat tomonidan yuksak e’tirof etilganidan dalolatdir.
Barqaror turizmni rivojlantirish turistlar va mezbon mintaqalarning hozirgi ehtiyojlarini qondiradi, shu bilan birga kelajak uchun imkoniyatlarni himoya qiladi va kengaytiradi. Barcha resurslar madaniy yaxlitlik, muhim ekologik jarayonlar, biologik xilma-xillik va hayotni ta'minlash tizimlarini saqlab qolgan holda iqtisodiy, ijtimoiy va estetik ehtiyojlarni qondiradigan tarzda boshqarilishi kerak.
Barqaror turizm mahsulotlari - bu mahalliy atrof-muhit, jamiyat, madaniyat bilan uyg'unlikda mavjud bo'lgan mahsulotlar, turizm rivojlanishiga foyda keltiradi.

19 декабря 2019 года Генеральная Ассамблея ООН на своей пленарной сессии приняла специальную резолюцию «Устойчивый туризм и устойчивое развитие в Центральной Азии».
Документ, проект которого был разработан Республикой Узбекистан, единогласно поддержан всеми государствами-членами ООН.
Примечательным является то, что соавторами инициированного узбекской стороной документа выступили свыше 50 стран, что свидетельствует о высоком признании международным сообществом актуальности и своевременности инициативы Узбекистана.
Устойчивое развитие туризма удовлетворяет нынешние потребности туристов и принимающих регионов, охраняя и приумножая возможности на будущее. Управление всеми ресурсами должно осуществляться таким образом, чтобы, удовлетворяя экономические, социальные и эстетические потребности, сохранить культурную целостность, важные экологические процессы, биологическое разнообразие и системы жизнеобеспечения.
Продукция устойчивого туризма - это продукция, которая существует в согласии с местной средой, обществом, культурой таким образом, что это приносит пользу, а не ущерб туристическому развитию.