2023-yil mart oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi. Unga ko‘ra respublika bo‘ylab 62 ta joylashtirish vositalarida inspeksiya nazorati o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 49-bandiga binoan “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan joriy yilning mart oyi uchun sertifikatlashtirilgan xizmatlarni inspeksiya nazorati rejaga asosan amalga oshiriladi.
Inspeksiya nazorati sertifikatlashtirish obyektida (joylashtirish vositasi) sertifikatlashtirish vaqtida belgilangan normativ hujjatlar talablariga muvofiqligini tasdiqlash maqsadida davriy qayta baholash hisoblanadi.
Inspeksiya nazorati vaqtida joylashtirish vositalari O‘z DSt 3220:2017 va O‘z DSt 3296:2018 standartlari talablariga hamda ularda xizmat ko‘rsatadigan xodimlar O‘z DSt 3417:2019 va O‘z DSt 3418:2019 standartlari talablariga muvofiq baholanadi.
Inspeksiya nazorati yakuni bo‘yicha “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan standart talablariga mos kelmagan holatlarda sertifikatni amal qilishini to‘xtatib turish to‘g‘risida tegishli qaror qabul qilish huquqiga ega.

Утвержден план инспекционного контроля на март месяц 2023 года, согласно которого будет проведен инспекционный контроль в 62 средств размещения по всей республике.
В соответствии c пунктом 49 Положения «О порядке сертификации туристических услуг и классификации объектов туристической индустрии», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года ГУП «Центр сертификации туристских услуг» осуществляет инспекционный контроль за сертифицированными услугами согласно утвержденному плану на март месяц текущего года.
Инспекционный контроль является процедурой периодической повторной оценки объекта сертификации (средства размещения) с целью подтверждения его соответствия требованиям нормативных документов, установленного при сертификации.
При инспекционном контроле услуги средств размещения оцениваются на соответствие требованиям стандартов O‘z DSt 3220:2017 и O‘z DSt 3296:2018, а также их обслуживающего персонала по стандартам O‘z DSt 3417:2019 и O‘z DSt 3418:2019.
По итогам инспекционного контроля ГУП «Центр сертификации туристских услуг» имеет право принимать соответствующее решение о приостановке действия сертификата при обнаружении несоответствия требованиям стандарта.