2024-yil 1-yanvardan boshlab:
- turoperatorlar tomonidan turistik oqim past bo‘lgan xorijiy mamlakatlardan O‘zbekiston Respublikasiga olib kelingan har bir turist uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjeti va Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda 20 AQSh dollaridan 100 AQSh dollarigacha bo‘lgan ekvivalentda rag‘batlantiruvchi subsidiyalar ajratiladi.
- turoperatorlar va aviatashuvchilarning xorijiy mamlakatlardan Samarqand, Buxoro va Urganch xalqaro aeroportlariga amalga oshirilgan charter aviaqatnovlari bo‘yicha xarajatlarining bir qismi har bir xorijiy turist uchun, u respublika hududida kamida besh kecha tunab qolgan taqdirda, 20 AQSh dollari, qish mavsumida (20-noyabrdan 20-fevralgacha) esa 50 AQSh dollari ekvivalentida O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjeti va Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda qoplab beriladi.
Bu chora-tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27-iyulda qabul qilingan «TURIZM YO‘NALISHIDAGI ISLOHOTLARNI YANADA JADALLASHTIRISH VA SOHADA DAVLAT BOSHQARUVI TIZIMINI SAMARALI TASHKIL QILISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA»gi PQ-238-son qarorida nazarda tutilgan.

С1 января 2024 года:
- выделяются стимулирующие субсидии от 20 долларов США до 100 долларов США в эквиваленте за каждого туриста, привезенного туроператорами в Республику Узбекистан из зарубежных стран с низким уровнем туристского потока, за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и Фонда поддержки туризма в равных долях.
- компенсируется часть расходов туроператоров и авиаперевозчиков, затраченная на организацию чартерных авиаперелетов из зарубежных стран в международные аэропорты «Самарканд», «Бухара» и «Ургенч», 20 долларов США в эквиваленте, в зимний период (с 20 ноября по 20 февраля) 50 долларов США в эквиваленте за каждого зарубежного туриста при условии его пребывания на территории республики не менее пяти ночей, за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и Фонда поддержки туризма в равных долях.
Эти меры предусмотрены принятым 27 июля 2023 года постановлением Президента страны №ПП-238 “О мерах по дальнейшему ускорению реформ и эффективной организации системы государственного управления в сфере туризма”.