- Jahon tarixidagi eng buyuk sarkardalardan birining asl ismi Temur ibn Tarag‘ay Barlos bo‘lib, “Barlos qabilasining beklaridan Tarag‘ay o‘g‘li Temur” degan ma’noni bildiradi;
- Bolaligidan ov va jangovar o‘yinlarga mehr qo‘ygan Temur baquvvat, sog‘lom, jismonan rivojlangan inson edi. 20-asrda sarkarda qabrini o'rgangan antropologlarning ta'kidlashicha, 68 yoshida vafot etgan Amir Temurning biologik yoshi, suyaklarning holatiga ko'ra, 50 yoshdan oshmagan;
- Bir necha oʻn yilliklar davomida deyarli uzluksiz davom etgan urushlar natijasida Amir Temur Movarounnahr, Eron, Iroq va Afgʻonistonni oʻz ichiga olgan ulkan davlat yaratishga muvaffaq boʻldi. Yaratilgan davlatga Turon nomini Temurning o‘zi bergan;
- Amir Temur ixtiyorida 200 mingga yaqin askardan iborat qo‘shin bor edi. Vazifalari zamonaviy Mudofaa vazirligiga o'xshash bo'lgan maxsus boshqaruv organi qo‘shindagi tartib va uni barcha zarur narsalar bilan ta'minlash uchun javobgar edi;
- Amir Temur yoshligida harbiy ta’limdan boshqa ta’lim olmagan, lekin juda iste’dodli va qobiliyatli shaxs edi. Tarixiy manbalarga ko‘ra, u bir necha tillarda so‘zlashgan, olimlar bilan suhbatlashishni yaxshi ko‘rgan va unga tarixga oid asarlarni ovoz chiqarib o‘qib berishni talab qilgan. Yorqin xotiraga ega bo'lib, u olimlar bilan suhbatda tarixiy misollarni keltirardi;
- Amir Temur o'z harbiy yurishlaridan nafaqat moddiy o'ljalarni, balki olimlar, hunarmandlar, rassomlar, me'morlarni ham olib kelgan. Uning davrida shaharlarni faol tiklash, yangilarini barpo etish, ko'priklar, yo'llar, irrigatsiya tizimlari qurish, shuningdek, ilm-fan, rassomlik, dunyoviy va diniy ta'lim faol rivojlandi.

9 апреля – день рождения великого полководца и государственного деятеля Сохибкирана Амира Темура.
- Настоящее имя одного из величайших полководцев в мировой истории — Тимур ибн Тарагай Барлас, что означает «Тимур сын Тарагая из рода Барласов»;
- С детства любивший охоту и военные игры, Тимур был сильным, здоровым, физически развитым человеком. Антропологи, в XX веке изучавшие гробницу полководца, отметили, что биологический возраст умершего в 68 лет завоевателя, судя по состоянию костей, не превышал 50 лет;
- За несколько десятилетий непрерывных войн Тимуру удалось создать огромное государство, включавшее в себя Мавераннахр, Иран, Ирак, Афганистан. Сам АмирТимур дал созданному государству название Туран;
- Тимур имел в своём распоряжении войско, насчитывавшее около 200 тысяч воинов. За порядок в войске и его обеспечение всем необходимым отвечал специальный орган управления, функции которого были схожи с современным министерством обороны;
- Амир Тимур в юности не получил никакого образования, кроме военного, однако при этом был весьма талантливым и способным человеком. Согласно летописям, он владел несколькими языками, любил беседовать с учёными и требовал читать ему вслух труды по истории. Обладая блестящей памятью, он затем приводил исторические примеры в беседах с учёными;
- Тимур из походов привозил не только материальную добычу, но и учёных, ремесленников, художников, архитекторов. При нём шло активное восстановление городов, основание новых, строительство мостов, дорог, оросительных систем, а также активное развитие науки, живописи, светского и религиозного образования.