“Air Marakanda” MChJ Samarqand xalqaro aerorpoti orqali 2023-yil bahor-yoz davrida quyidagi yangi yoʻnalishlar tashkil etilishini va mavjud yoʻnalishlar boʻyicha parvozlar soni oshirilishini eʼlon qiladi:
- 18-martdan Qozog‘istonning “FlyArystan” aviakompaniyasi Olmaota- Samarqand- Olmaota reyslarni haftasiga 2 marta chorshanba va shanba kunlari amalga oshirilmoqda;
– 26 - martdan “Wizz Air” aviakompaniyasi Abu-Dabi – Samarqand – Abu-Dabi yo‘nalishi bo‘yicha parvozlar haftasiga 4 marta oshirilmoqda;
– 27-martdan boshlab Rossiyaning “Azimut” aviakompaniyasi Mineralnye Vodi – Samarqand – Mineralniye Vodi yo‘nalishi bo‘yicha parvozlar haftasiga 2 marta oshirilmoqda;
– 27-martdan “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi Toshkent – Samarqand – Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvozlarni haftasiga 6 marta oshirilmoqda;
- 28-martdan “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi Tatariston poytaxti – Qozonga parvozlar dasturini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda, parvozlar haftada bir marta seshanba kuni amalga oshiriladi;
- 30-martdan Rossiyaning “Utair” aviakompaniyasi haftasiga bir marta Sankt-Peterburg – Samarqand – Sankt-Peterburg yo‘nalishi bo‘yicha parvozlar dasturini ishga tushirishni rejalashtirmoqda;
- 21-apreldan Rossiyaning “Pobeda” aviakompaniyasi Moskvadan Samarqandga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda, ushbu yo‘nalish bo‘yicha parvozlar haftasiga 2 marta – dushanba va juma kunlari amalga oshiriladi;
- 30-apreldan Rossiyaning “S7 Airlines” aviakompaniyasi Novosibirsk – Samarqand – Novosibirsk yo‘nalishi bo‘yicha parvozlarni haftasiga 1 martadan 2 martagacha oshirishni rejalashtirmoqda.

ООО «Air Marakanda» сообщает, что в весенне-летний период 2023 года через Самаркандский международный аэропорт будут установлены следующие новые маршруты и увеличено количество рейсов по существующим маршрутам:
- С 18 марта 2023 года казахстанская авиакомпания «FlyArystan» планирует связать город Алматы с городом Самарканд воздушным сообщением, рейсы будут выполняться 2 раза в неделю по средам и субботам;
- С 26 марта венгерская авиакомпания «Wizz Air» планирует увеличить частоту полётов по маршруту Абу-Даби - Самарканд - Абу-Даби с 3 до 4 раз в неделю.
- С 27 марта 2023 года российская авиакомпания «Азимут» планирует увеличить частоту полётов с 1 до 2 раз в неделю по маршруту Минеральные воды - Самарканд - Минеральные воды;
- C 27 марта 2023 года национальная авиакомпания «Uzbekistan Airways» планирует увеличение частоты полётов по маршруту Ташкент - Самарканд - Ташкент с 4 до 6 раз в неделю, что позволит повысить мобильность населения между городами Узбекистана и поспособствует развитию внутреннего туризма;
- С 28 марта 2023 года национальная авиакомпания «Uzbekistan Airways» планирует старт полётной программы в столицу Татарстана - Казань, рейсы будут выполняться 1 раз в неделю по вторникам;
- С 30 марта 2023 года российская авиакомпания «Utair» планирует запуск полётной программы по маршруту Санкт-Петербург - Самарканд - Санкт-Петербург 1 раз в неделю;
- С 21 апреля 2023 года российская авиакомпания «Победа» планирует запустить прямые рейсы в Самарканд из Москвы, рейсы по данному маршруту будут выполняться 2 раза в неделю - по понедельникам и пятницам;
- C 30 апреля 2023 года российская авиакомпания «S7 Airlines» планирует увеличить частоту полётов с 1 до 2 раз в неделю по маршруту Новосибирск - Самарканд - Новосибирск.