“Ayrim turdagi malaka sertifikatini berish bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yagona MA’MURIY REGLAMENTI” tasdiqlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.11.2023 yildagi “MALAKA SERTIFIKATLARINI BERISH BO‘YICHA DAVLAT XIZMATLARI KO‘RSATISHNI TARTIBGA SOLUVCHI NORMATIV-HUQUQIY HUJJATLARNI TIZIMLASHTIRISH TO‘G‘RISIDA” 635-sonli qarori bilan “Ayrim turdagi malaka sertifikatini berish bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yagona MA’MURIY REGLAMENTI” tasdiqlangan.
Shu jumladan, “Gid (gid-tarjimon), ekskursiya yetakchisi va yo‘riqchi-yo‘l boshlovchilarga malaka sertifikatini berish PASPORTI” tasdiqlangan.
Reglament quyidagi tartibni belgilaydi:
jismoniy shaxslarga ayrim turdagi malaka sertifikatini berish bo‘yicha arizalarni qabul qilish va ko‘rib chiqish tartibi;
malaka sertifikatini berish bo‘yicha malaka imtihonini o‘tkazish va malaka sertifikatini rasmiylashtirish tartibi;
malaka sertifikatini berish bo‘yicha murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi;
malaka sertifikatining amal qilishini to‘xtatib turish va bekor qilish tartibi;
davlat xizmatini ko‘rsatishda undiriladigan to‘lovlar taqsimoti tartibi.
Ko‘rsatiladigan davlat xizmatlaridan foydalanish uchun manfaatdor shaxslar yoki ularning ishonchli vakillari davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali murojaat qilishlari mumkin.

Утверждён «Единый административный регламент оказания государственных услуг по выдаче отдельных видов квалификационных сертификатов»
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 635 «О СИСТЕМАТИЗАЦИИ НОРМАТИВНЫХ ПРАВОВЫХ АКТОВ, РЕГУЛИРУЮЩИХ ОКАЗАНИЕ ГОСУДАРСТВЕННЫХ УСЛУГ ПО ВЫДАЧЕ КВАЛИФИКАЦИОННЫХ СЕРТИФИКАТОВ» от 30 ноября 2023 года утверждён «Единый административный регламент оказания государственных услуг по выдаче отдельных видов квалификационных сертификатов».
В том числе, «Паспорт выдачи квалификационных сертификатов гидам (гидам-переводчикам), экскурсоводам и экскурсоводам”.
Регламент определяет порядки:
- приема и рассмотрения заявок на выдачу отдельных видов квалификационных сертификатов физическим лицам;
- сдачи квалификационного экзамена и выдачи квалификационного аттестата;
- рассмотрения обращений по вопросам выдачи квалификационного сертификата;
- приостановления и аннулирования сертификата;
- распределения платы, взимаемой за оказание государственных услуг.
Заинтересованные лица или их уполномоченные представители для получения госуслуги могут обратиться в центры государственных услуг и через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Уполномоченный орган выдает квалификационный сертификат и вносит соответствующую запись в реестр выданных квалификационных сертификатов.