Bugun O‘zbekiston Respublikasi va Ispaniya Qirolligi o‘rtasidagi Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning Ispaniya tomoni vakillari Samarqandga keldi.
Viloyat hokimligida Ispaniya sanoat, savdo va turizm vaziri o‘rinbosari Shiana Mendez, Ispaniyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Markos Gomes Martinez, shuningdek, Ispaniya sanoat, savdo va turizmi vazirligining mas’ul xodimlari ishtirok etgan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
– Rui Gonsales de Klavixoning Ispaniya elchixonasining Samarqandga Temur saroyiga qilgan sayohati haqida hikoya qiluvchi sayohat kundaligi Temur va o‘sha davrdagi Moverannahr haqida bebaho ma’lumotlarni taqdim etadi, – deydi viloyat hokimi o‘rinbosari, Turizm va madaniy meros bosh boshqarmasi boshlig‘i Rustam Qobilov. – Ispaniya grandining asari XV asr boshlaridagi Markaziy Osiyo tarixi, iqtisodiyoti, madaniyati, hayotini o‘rganishda hozirgacha muhim manba hisoblanadi.
– Qadimiy shahringizda Klavixo xotirasi ehtiromlanayotgani va ko‘chalardan biriga uning nomi berilgani bizni juda xursand qildi, – dedi uchrashuv chog‘ida Shiana Mendez.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha turizm sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish va turizm industriyasining transport logistikasi boʻyicha Ispaniya tajribasini oʻrganish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Сегодня представители испанской стороны Межправительственной комиссии между Республикой Узбекистан и Королевством Испания по торгово-экономическому сотрудничеству прибыли в Самарканд.
В хокимияте области прошла встреча, в которой принимали участие заместитель министра промышленности, торговли и туризма Испании Шиана Мендес, чрезвычайный и полномочный посол Испании в нашей стране Маркос Гомес Мартинес, а также ответственные сотрудники министерства промышленности, торговли и туризма Испании.
- Путевые заметки Руи Гонсалеса де Клавихо, рассказывающие о путешествии испанского посольства в Самарканд ко двору Тимура содержат бесценные сведения о Тимуре и Мавераннахре той поры, - отметил заместитель хокима области, начальник управления главного управления туризма и культурного наследия Рустам Кобилов. – Сочинение испанского гранда и сегодня является важнейшим источником при изучении истории, экономики, культуры, быта Средней Азии начала XV века.
- Нам было очень приятно узнать, что в вашем древнем городе чтят память о Клавихо и его именем названа одна из улиц, - сказала в ходе встречи Шиана Мендес.
По результатам встречи была достигнута договорённость о дальнейшем сотрудничестве в сфере туризма и заимствовании опыта Испании по транспортной логистике туриндустрии.
Испанская делегация также посетила исторические достопримечательности Самарканда и туристический комплекс «Silk Road»