O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining  2022 yil 24 dekabrdagi “Samarqand viloyatining turizm va transport salohiyatidan samarali foydalanish,  viloyatni “Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” konsepsiyasi asosida rivojlantirish bo’yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-455-son Qaroriga asosan  bugun Samarqand Xalqaro aeroporti hududida turizm axborot markazi o’z  ishini boshladi.
Turizm axborot markazlarida chet el fuqarolarining Oʻzbekiston Respublikasida boʻlish tartibi, turistlar uchun qiziqarli boʻlgan madaniy meros obʼyektlar toʻgʻrisida, turistik yoʻnalishlar, jamoat transporti xizmatlari, avtomobil ijarasi, umumiy ovqatlanish, savdo va maishiy xizmat koʻrsatish, mehmonxonalar, tibbiy yordam markazlari va boshqalar bo’yicha batafsil  maʻlumotga ega boʻlish mumkin.
Samarqand shahrida o‘tgan yili 9 ta turistik axborot markazi faoliyat ko‘rsatgan bo‘lsa, 2023-yilda ularning sonini 18 taga yetkazish rejalashtirilgan.

Сегодня на территории Самаркандского международного аэропорта начал свою работу информационно-туристический центр.
Согласно Постановлению Президента от 24 декабря минувшего года «О дополнительных мерах по эффективному использованию туристического и транспортного потенциала Самаркандской области, развитию области на основе концепции «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» сегодня на территории Международного аэропорта Самарканда начал функционировать туристический информационный центр.
Сотрудники туристических информационных центров предоставляют информацию о порядке пребывания иностранных граждан в Республике Узбекистан, о культурных объектах, представляющих интерес для туристов, информацию о туристических маршрутах, об услугах общественного транспорта, прокате автомобилей, о пунктах общественного питания, торговли и бытового обслуживания, о гостиницах и других объектах размещения, о центрах медицинского обслуживания.
В минувшем году в городе Самарканде функционировало 9 туристических информационных центров, в 2023 году запланировано увеличить их число до 18.