Yuqori martabali mehmonni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida UNWTOning 25-Bosh Assambleyasini Samarqand shahrida o'tkazish bo'yicha O'zbekiston hukumatining tashkiliy qo'mitasi raisi o'rinbosari Aziz Abduhakimov va Madaniyat va turizm vazirining birinchi o’rinbosari Ulug’bek A’zamov kutib oldilar.
Tashrif davomida joriy yilning 16-20-oktyabr kunlari Samarqandda boʻlib oʻtadigan UNWTO Bosh assambleyasining yubiley 25-sessiyasiga tayyorgarlik jarayonlari bilan tanishish maqsad qilingan.
Ta'kidlash joizki, ushbu keng koʻlamli tadbir doirasidа UNWTO Bosh kotibi Zurab Pololikashvilining tashabbusi bilan Samarqand shahriga “Jahon madaniy turizm poytaxti” maqomini berish toʻgʻrisida UNWTO Bosh Assambleyasining Maxsus rezolyutsiyasi qabul qilinishi rejalashtirilgan.

В Узбекистан прибыл Генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН (UNWTO) Зураб Пололикашвили.
Высокого гостя в Международном аэропорту Ташкента им. Ислама Каримова встретили заместитель председателя оргкомитета правительства Узбекистана по проведению 25-й Генеральной ассамблеи UNWTO в Самарканде Азиз Абдухакимов и первый заместитель министра культуры и туризма Улугбек Азамов.
Целью визита делегации – является ознакомление с ходом подготовки к юбилейной 25-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНВТО, которая пройдет 16-20 октября текущего года в Самарканде.
В рамках этого масштабного мероприятия, по инициативе Генерального секретаря UNWTO Зураба Пололикашвили, планируется принять Специальную резолюцию Генеральной ассамблеи ЮНВТО о придании городу Самарканд статуса «Мировой столицы культурного туризма».