“Buyuk Ipak yo‘li: O‘zbekiston va Xitoyning oltin merosi” muzeyida “Ipak va Ipak yo‘li: Hanchjoudan Samarqandgacha” deb nomlangan ko‘rgazmasi tashkil etilgan.
“Ipak va ipak yo‘li: Hanchjoudan Samarqandgacha” ko‘rgazmasining asosiy mavzusi Xitoyda ipakning kelib chiqishi va uning tarqalishi, ipakning Buyuk ipak yo‘li orqali O‘rta Osiyoga kirib kelishi haqida so‘zlaydi.  Bir necha ming yillar davomida Buyuk ipak yo‘li nafaqat iqtisodni rivojlantirishga, balkim Buyuk ipak yo‘li atrofidagi davlatlar o‘rtasida o‘zaro madaniy aloqalar almashinuviga turtki bo‘lgan, u bir kamar kabi qadimgi Xitoy va dunyoning boshqa davlatlari madaniyatini o‘zida mujassamlashtirgan.
Ko‘rgazmada Yahyo G‘ulomov nomidagi Samarqand arxeologiya instituti, “Samarqand” davlat muzey-qo‘riqxonasi va Hanchjoudagi Xitoy milliy ipak muzeyining sara to‘plamlaridan iborat 86 ta eksponat namoyish etilmoqda.

В музее «Великий шелковый путь: золотое наследие Узбекистана и Китая» проходит выставка «Шёлк и Шёлковый путь: От Ханчжоу до Самарканда».
Основная тема выставки «Шелк и Шелковый путь: от Ханчжоу до Самарканда» рассказывает о происхождении шелка в Китае и его распространении в Среднюю Азию через Великий шелковый путь. На протяжении нескольких тысячелетий Великий Шелковый путь способствовал не только развитию экономики, но и обмену культурными связями между странами вдоль Великого Шелкового пути, который, словно один пояс, воплощал в себе культуру древнего Китая и других стран мира.
Всего на выставке представлены 86 экспонатов из Самаркандского археологического института имени Я.Гулямова, Самаркандского государственного музей-заповедника и Китайского национального музея шёлка в Ханчжоу.