“FOCUS ON TOURISM & CREATIVE ECONOMY” XALQARO KONGRESSI O‘TKAZILISHI TO‘G‘RISIDA
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Madaniyat va turizm vazirligi, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Samarqand viloyati hokimligi, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti, Samarqand davlat chet tillar instituti hamda Samarqand iqtisodiyot va servis institutlari hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 202З-уil 26-арrеldаgi “Respublikaning turizm salohiyatini jadal rivojlantirish hamda mahalliy va, xorijiy turistlar sonini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar tog‘risida”gi PQ-135-sonli qarorining 5z-ilova 46-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 7-martdagi “2023-yilda Samarqand shahrida Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh assambleyasining 25-sessiyasini yuqori darajada tashkil etish va Shaxrisabz shahrining “2024-yil Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti” maqomini olishiga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 98-son qarori 3-ilovasining 7-bandida Samarqand shahrida “Focus on Tourism & Creative Economy” xalqaro kongressini o‘tkazish topshirig‘i ijrosi yuzasidan 2023-yil 22-23-iyun kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Focus on Tourism & Creative Economy” xalqaro kongressi o‘tkazilishini e’lon qilamiz.
Konferensiyada muhokama qilinadigan asosiy masalalar:
• Kreativ iqtisodiy o‘sishni ta’minlaydigan va ish o‘rinlari yaratadigan turizm sohasidagi tadbirkorlik yo‘nalishlarini tahlil qilish.
• Turizm sohasidagi yangi ehtiyojlarni qondirish uchun turli xil ijodiy industriyalar yaratish loyihalari taqdimotini tashkil etish.
• Turizmni rivojlantirishni rag‘batlantirishda kreativ iqtisodiyotning kuchli tomonlari, imkoniyatlari va tahdidlarini tahlil qilish.
• Tadbirkorlik subyektlari, yoshlar ishtirokida jahon bozorida turizm sohasidagi ilg‘or tajribalar, turizmning eng yangi kreativ turlarini mamlakatda joriy qilishga qaratilgan anjumanlar va seminarlar tashkil etishni nazarda tutadi.
Anjumanda professor-o‘qituvchilar, tayanch doktorantlar, mustaqil tadqiqotchilar, tadqiqotchilar, aspirantlar, talabalar va soha mutaxassislari ishtirok etishlari mumkin.

О ПРОВЕДЕНИИ МЕЖДУНАРОДНОГО КОНГРЕССА «ФОКУС НА ТУРИЗМ И КРЕАТИВНУЮ ЭКОНОМИКУ»
Министерство культуры и туризма, Министерство высшего образования, науки и инноваций, Министерство молодежной политики и спорта и Хокимият Самаркандской области во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 26 апреля 2023 года № ПП-135 «О дополнительных мерах по ускоренному развитию туристского потенциала Республики, а также дальнейшему увеличению количества местных и иностранных туристов», а также Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 98 от 7 марта 2023 года «Об организации на высоком уровне 25-й сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (UNWTO) в городе Самарканде в 2023 году и мерах по получению городом Шахрисабз статуса «Туристическая столица Организации экономического сотрудничества в 2024 году» объявляет о проведении международного конгресса “Focus on Tourism & Creative Economy” («Фокус на туризм и креативную экономику») в Самарканде 22-23 июня 2023 года.
Основные вопросы конференции:
1. Анализ направлений бизнеса в сфере туризма, обеспечивающих созидательный экономический рост и создание рабочих мест.
2. Организация презентации проектов создания различных креативных индустрий для удовлетворения новых потребностей в сфере туризма.
3. Анализ сильных сторон, возможностей и угроз креативной экономики в содействии развитию туризма.
4. Организация конференций и семинаров с участием субъектов предпринимательства, молодежи, направленных на внедрение передового опыта в сфере туризма мирового рынка, новейших креативных видов туризма в стране.
На конференции могут участвовать преподаватели, докторанты, независимые исследователи, аспиранты, студенты и отраслевые эксперты.