Samarqand viloyati delegatsiyasining Koreya Respublikasiga xizmat safari davomida Samarqand bilan hamkorlik aloqalarini o’rnatgan Gyeongju shahrida Samarqand viloyati turizm salohiyati targ’iboti yuzasidan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda shahar meri Joo Nak Youn bilan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, turizm sohasida yaqindan hamkorlik qilish hamda istiqboldagi rejalar, koreyalik sayyohlarni O‘zbekistonga jalb qilish yuzasidan kelishib olindi.
Joo Nak Youn Samarqand bilan do’stlik munosabatlarini yanada rivojlantirishdan manfaatdorligini, Gyeongju shahrida Samarqandning turizm targ’iboti uchun barcha shart-sharoitlar yaratib berilishini ma’lum qildi.
Gyeongju turizmni qo’llab-quvvatlash markazi (Gyeongju Turism support Centre)da Samarqand uchun alohida joy ajratish, shaharning markaziy ko’chalaridagi LED ekranlar va bilbordlarda turizm targ’iboti yuzasidan video materiallarni joylashtirish bo’yicha kelishib olindi.

Мэр Кёнджу встретился с представителями туризма Самарканда.
В ходе поездки делегации Самаркандской области в Южную Корею прошла встреча с мэром города Кёнджу Джу Нак Ён, на которой были согласованы вопросы дальнейшего тесного сотрудничества в сфере туризма, а также планы на будущее по привлечению корейских туристов в Узбекистан.
Джу Нак Ён заявил, что заинтересован в дальнейшем развитии дружественных отношений с Самаркандом, и что будут созданы все условия для продвижения туризма Самарканда в Кёнджу.
Достигнута договоренность о выделении Самарканду специального места в Центре поддержки туризма Кёнджу, размещении видеоматериалов по продвижению туризма на светодиодных экранах и рекламных щитах на центральных улицах города.
Также на встрече было особо отмечено, что выведение на более высокий уровень подготовки кадров в высших учебных заведениях Кёнджу играет важную роль в развитии туристического потенциала обеих сторон.К сведению, город Кёнджу - один из основных туристических центров Южной Кореи. Туристические объекты города включены в список объектов материального и культурного наследия ЮНЕСКО. За четыре месяца 2023 года город посетили более 1 миллиона 500 тысяч туристов.