«ICHKI TURIZM XIZMATLARINI DIVERSIFIKATSIYA QILISHGA OID QO‘SHIMCHA CHORA-TADBIRLAR TO‘G‘RISIDA»
Eslatib o'tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30-apreldagi «ICHKI TURIZM XIZMATLARINI DIVERSIFIKATSIYA QILISHGA OID QO‘SHIMCHA CHORA-TADBIRLAR TO‘G‘RISIDA»gi PQ-232-son qarorida: (https://lex.uz/docs/-5991928?ONDATE=01.01.2023%2001)
- “Turizm mahallasi”, “Turizm qishlog‘i” yoki “Turizm ovuli” maqomi berilgan fuqarolar yig‘inlari hududlarida mehmon uylari, ovqatlanish, ko‘ngilochar joylar tashkil etgan tadbirkorlar uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 27-yanvardagi “Xizmatlar sohasini rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-104-son qarorida nazarda tutilgan soliq imtiyozlari tatbiq etilgan;
- oilaviy mehmon uylarini ta’mirlashga 100 million so‘mgacha, mebel, maishiy texnika va boshqa buyumlar bilan jihozlashga 50 million so‘mgacha hamda suzish havzalarini tashkil etishga 200 million so‘mgacha loyihalarni moliyalashtirish uchun tadbirkorlarga kreditlar berilishi belgilangan.

«О ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ МЕРАХ ПО ДИВЕРСИФИКАЦИИ УСЛУГ ВНУТРЕННЕГО ТУРИЗМА»
Напомним, что   Постановлением Президента Республики Узбекистан   № ПП-232 «О ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ МЕРАХ ПО ДИВЕРСИФИКАЦИИ УСЛУГ ВНУТРЕННЕГО ТУРИЗМА» от 30 апреля 2022 года установлено:  (https://lex.uz/docs/5991967?ONDATE=01.01.2023%2001)
-  на предпринимателей, организовавших гостевые дома, места общественного питания и развлечений на территориях схода граждан, получивших статус «Туристская махалля», «Туристское село» и «Туристский аул», распространяются налоговые льготы и нормы, предусмотренные в  Постановлении Президента Республики Узбекистан от 27 января 2022 года № ПП-104 «О дополнительных мерах по развитию сферы услуг»;
-  для финансирования проектов предпринимателям выделяются кредиты в размере до 100 миллионов сумов — на ремонт, до 50 миллионов сумов — на оснащение мебелью, бытовой техникой и другими предметами семейных гостевых домов, а также до 200 миллионов сумов — на строительство плавательных бассейнов.