Investitsiyalar - turizmning harakatlantiruvchi kuchi.
Samarqand viloyatining turistik salohiyatini yanada rivojlantirish hamda turizm sohasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish va qulay sarmoyaviy muhitni yaratish maqsadida Samarqand viloyati turizm va madaniy meros bosh boshqarmasi tomonidan qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
2023-yilda Samarqand viloyatida turizm va unga yo‘ldosh xizmatlar ko‘rsatish sohalarida 180 ta investitsiya loyihalari ishga tushuriladi. Loyihalarni amalga oshirish orqali 5,5 ming nafar yangi ish o‘rinlari va 500 mingdan ziyod qo‘shimcha sayyohlarni jalb etish imkoniyati yaratiladi.
Shu jumladan, Samarqand viloyatida joriy yil davomida 2200 o‘rinli 62 ta joylashtirish vositalari mehmonxona va hostellarni ishga tushirish rejalashtirilgan. Samarqand shahrida qad rostlayotgan ACCOR HOTELS, RECORDS, FAMILIAR Inn kabi yirik mehmonxonalar tashkil etilgan holda viloyatning turistik jozibadorligi yanada oshadi.
Shuningdek, viloyatda shopping turizm yo‘nalishida 6 ta loyiha ishga tushishi rejalashtirilgan. Kongress holl va konferens zallarini tashkil etish natijasida o‘tkaziladigan xalqaro hamda mahalliy tadbirlar soni va MICE turizmi yanada rivojlanishi kutilmoqda. FESTIVAL MALL, LUXORY LIVE HOUSES kabi yirik loyihalar ishga tushishi natijasida xorijiy va mahalliy sayyohlarga ko‘rsatiladigan xizmatlar sifati ortishini alohida taʼkidlab o‘tish joiz.
Eko-ekstremal turizm yo‘nalishida esa joriy yilda umumiy qiymati 566 mlrd. so‘mga teng 26 ta loyihalar ishga tushirilib, 561 nafar yangi ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan. Viloyatda birinchi bo‘lib Urgut tumanida barcha talablarga javob beradigan qishki va yozgi zamonaviy kurort, dam olish maskani, 300 o‘rinli bolalar va kattalar oromgohi tashkil etiladi. Shuningdek Nurobod tumani Oqsoy qishlog‘i hududida joylashgan “Xazrati Dovud” ziyoratgohiga yaqin atrofda zamonaviy osma-dor yo‘li loyihasi amalga oshirilmoqda.

Инвестиции – драйвер туризма.
В целях дальнейшего развития туристического потенциала Самаркандской области, привлечения прямых инвестиций в сферу туризма и создания благоприятной инвестиционной среды Главным управлением туризма и культурного наследия Самаркандской области реализуется ряд мероприятий.
В 2023 году в Самаркандской области будет запущено 180 инвестиционных проектов в сфере туризма и сопутствующих услуг. За счет реализации проектов будет создано 5 500 новых рабочих мест и более 500 000 дополнительных туристов.
В том числе в этом году в Самаркандской области планируется ввести в эксплуатацию 62 гостиницы и общежития на 2200 мест. С созданием крупных отелей, таких как ACCOR HOTELS, RECORDS и FAMILIAR Inn, которые растут в Самарканде, туристическая привлекательность региона еще больше возрастет.
Также планируется запуск 6 проектов в сфере шоппинг-туризма в регионе. Ожидается дальнейшее развитие числа международных и местных мероприятий и MICE-туризма в результате открытия конгресс-холлов и конференц-залов. Следует отметить, что качество услуг, предоставляемых иностранным и местным туристам, повысится в результате запуска таких крупных проектов, как FESTIVAL MALL и LUXORY LIVE HOUSES.
По направлению эко-экстремального туризма общая стоимость в этом году составляет 566 миллиардов долларов. Будет запущено 26 проектов на сумму 26 сумов и создано 561 новое рабочее место. Впервые в области в Ургутском районе будет создан современный зимне-летний курорт, база отдыха, детско-взрослая база отдыха на 300 мест. Также реализуется проект современной подвесной дороги возле святыни «Хазрати Давуд», расположенной в селе Аксой Нурабадского района.