Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT)ga aʼzo davlatlar rassomlari Oʻzbekistonning qadimiy shaharlarining tarixiy va zamonaviy qiyofasini chizmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi tashabbusi bilan tashkil etilgan ijodiy safarda Eron, Pokiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, shuningdek, O‘zbekiston rassomlari ishtirok etmoqda.
Kuni kecha rassomlar Samarqandga tashrif buyurishdi.
– Samarqandning qadimiy me’morchiligi –ijodkor uchun bitmas-tuganmas ilhom manbai, – deydi taniqli o‘zbek rassomi Dilorom Mamedova. – 2022-yilda ShHT sammiti arafasida Samarqandda bo‘lib o‘tgan plenerda qatnashganimda, barcha diqqatga sazovor joylarni ziyorat qildim. Lekin bugun men Samarqandni qaytadan kashf etyapman.
Qadimdan Samarqand nafaqat an’analar va madaniyatlar chorrahasi, balki keng ma’noda ijodkorlar uchun boy ilhom manbai bo‘lib kelgan.

Художники стран участниц Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в Самарканде
Художники стран участниц Организации экономического сотрудничества (ОЭС) рисуют исторический и современный облик древних городов Узбекистана.
На организованную по инициативе Комитета по туризму Узбекистана творческую поездку приглашены художники из Ирана, Пакистана, Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, а также художники из Узбекистана.
Вчера художники побывали в Самарканде.
- Древняя архитектура Самарканда — это неиссякаемый источник вдохновения и кладезь идей для творчества, - говорит известная узбекская художница Дилором Мамедова. – Я участвовала в пленэре, который проходил в Самарканде в преддверии ШОС в 2022 году. Тогда я побывала на всех достопримечательностях. Но сегодня я снова открываю для себя Самарканд.
Самарканд издревле был не только перекрестком традиций и культур, но богатейшим источником вдохновения для художников в широком понимании этого слова.