Joriy yilning 5-yanvar kuni “Jibek Joly” (Ipak yo‘li) sayyohlik poyezdi o‘zining navbatdagi manzili — Samarqand shahriga yetib keldi. Tantanali kutib olingan ushbu poyezd ikki mamlakatni bog‘lab turuvchi muhim turizm loyihasi bo‘lib, Olmaota, Turkiston, Toshkent, Samarqand va Chimkent kabi tarixiy shaharlarni qamrab oladi.
100 nafardan ortiq yo‘lovchi – jurnalistlar, sayyohlik kompaniyalari vakillari va turistlar qulay poyezdda safar qilib, ikki mamlakatning tarixiy va madaniy merosi bilan tanishishmoqda.
Sayohat nafaqat diqqatga sazovor joylarni tomosha qilishni, balki o‘zaro madaniy aloqalarni mustahkamlashni ham o‘z ichiga oladi. Poyezd safari davomida B2B uchrashuvlari tashkil etilib, O‘zbekiston va Qozog‘iston turizm sohasidagi biznes vakillari uzoq muddatli hamkorlik masalalarini muhokama qiladilar.
Mazkur loyiha Markaziy Osiyoda ichki va xalqaro turizmni rivojlantirish, turistik marshrutlar tarmog‘ini kengaytirish va mintaqaning jozibasini yanada oshirishga xizmat qiladi.

5 января текущего года туристический поезд «Jibek Joly» («Шелковый путь») прибыл в свой следующий пункт назначения — город Самарканд. Этот торжественно встреченный поезд является важным туристическим проектом, соединяющим две страны и охватывающим такие исторические города, как Алматы, Туркестан, Ташкент, Самарканд и Шымкент.
Более 100 пассажиров — журналисты, представители туристических компаний и туристы — совершают комфортное путешествие на поезде, знакомясь с историческим и культурным наследием двух стран.
Путешествие включает не только посещение достопримечательностей, но и укрепление культурных связей. В рамках маршрута организованы встречи в формате B2B, где представители туристической отрасли Узбекистана и Казахстана обсуждают вопросы долгосрочного сотрудничества.
Данный проект способствует развитию внутреннего и международного туризма в Центральной Азии, расширению сети туристических маршрутов и повышению привлекательности региона.