Joriy yilning yanvar oyida O'zbekiston va Belarus o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatilganining 30 yilligi nishonlandi.
Bugungi kunda O'zbekiston-Belarus hamkorligi eng mazmunli davrni boshdan kechirmoqda va so'nggi bir necha yil ichida turizm sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko'tarildi.
Mamlakatimizning turistik salohiyatini targ'ib qilish maqsadida Samarqandga Belarus ommaviy axborot vositalari vakillari va bloggerlar tashrif buyurishdi.
Qadimiy va hamisha navqiron Samarqandning me'moriy diqqatga sazovor joylaridan tashqari, belaruslik jurnalistlarni Siyob bozori, "Konigil" turistik qishlog'i, "Silk Road Samarkand" majmuasi, shuningdek, "Afrosiab" muzeyi jalb qildi .
Belarus ommaviy axborot vositalari vakillari va bloggerlar tashrifi O'zbekiston Respublikasi madaniyat va turizm vazirligi ko'magida amalga oshirildi.

В январе нынешнего года исполнилось 30 лет установлению дипломатических отношений между Узбекистаном и Беларусью.
Cегодня узбекско-белорусское сотрудничество переживает самый благоприятный и содержательный период.
За последние несколько лет сотрудничество в сфере туризма вышло на новый уровень.
В целях продвижения туристического потенциала нашей страны в Самарканде побывали представители СМИ и блогеры  из Белоруссии.
Помимо архитектурных достопримечательностей древнего и вечно молодого Самарканда белорусских журналистов привлекли Сиабский рынок, туристическая деревня «Конигиль», комплекс «Silk Road Samarkand», а также музей истории Самарканда «Афросиаб».
Визит представителей СМИ и блогеров  из Белоруссии был осуществлён при поддержке Министерства культуры и туризма Республики Узбекистан.