📣 Joylashtirish vositalariga xizmat ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlari diqqatiga!
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-son qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida Nizom”ning 3-bandi va Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 28-sentabrdagi 593-son qarori bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi hududida chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish tartibi to‘g‘risida nizom”ning 33-bandiga asosan joylashtirish vositalari tegishli sertifikatsiz va E-mehmon dasturisiz faoliyat ko‘rsatishi mumkin emasligi belgilangan.
Ushbu talablarga muvofiq “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK va “E-mehmon” MChJ o‘rtasida memorandum imzolangan bo‘lib, unga ko‘ra muvofiqlik sertifikati amal qilish muddati tugashidan kamida uch oy oldin E-mehmon tizimi orqali ogohlantirish yo‘lga qo‘yilgan.
Muvofiqlik sertifikati amal qilish muddati tugagan joylashtirish vositalari E-mehmon elektron tizimidan foydalanishlarida avtomatik tarzda cheklov qo‘yiladi.
Tadbirkorlik subyektlari muvofiqlik sertifikatlari amal qilish muddati tugashidan kamida 3 oy oldin “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUKga murojaat qilib o‘rnatilgan tartibda sertifikatlashdan o‘tishlari maqsadga muvofiqligi ma’lum qilinadi.

📣 Вниманию субъектов предпринимательства, оказывающих гостиничные услуги!
В соответствии с пунктом 3 Положения «О порядке сертификации туристических услуг и классификации объектов туристической индустрии», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июля 2020 года № 433, и пунктом 33 Положения «О порядке регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства по месту временного проживания на территории Республики Узбекистан», утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 сентября 2020 года № 593, установлено, что средства размещения не могут функционировать без соответствующего сертификата и программы E-mehmon.
Согласно этим требованиям между ГУП “Центр сертификации туристских услуг” и ООО «E-mehmon» был подписан меморандум, в соответствии с которым через систему E-mehmon осуществляется уведомление не менее чем за три месяца до истечения срока действия сертификата соответствия. Средствам размещения, у которых срок действия сертификата соответствия истек, автоматически ограничивается пользование электронной системой E-mehmon.
Субъектам предпринимательства целесообразно пройти сертификацию в установленном порядке, обратившись в ГУП «Центр сертификации туристских услуг» не менее чем за 3 месяца до истечения срока действия сертификатов соответствия.