“Keksalar uchun turizm oyligi” davom etmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 28-maydagi “Keksalarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 340-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Keksalarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini yana-da takomillashtirish boʻyicha chora-tadbirlar dasturi”ga muvofiq, mamlakat boʻylab keksa avlod vakillarining sayohat qilishini ragʻbatlantirish maqsadida “Keksalar uchun turizm oyligi”ni tashkil qilish vazifasi belgilangan.
Qarorga asosan, oylik doirasidagi sayohatlar uchun qator chegirma va aktsiyalar, xususan, Transport vazirligi, «Uzbekistan Airways» АJ va «Oʼzbekiston temir yoʼllari» АJ bilan birgalikda sayohat qiluvchilar uchun yoʼl chiptalari uchun ixtiyoriy chegirmalar joriy etilgan.
Samarqand viloyati bo'yicha noyabr oyida  “Keksalar uchun turizm oyligi” doirasida 140 mingdan ortiq keksalar va nuroniylar uchun respublika hamda viloyat bo‘ylab madaniy meros obyektlarga, muzeylarga va boshqa turizm obyektlariga sayohatlar tashkil etildi.

«Месяц туризма для пожилых» продолжается
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 мая 2020 года № 340 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки престарелых» утверждена «Программа мер по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки пожилых людей» в которой поставлена задача по организации «Месяца туризма для пожилых».
На основании данного документа введён ряд скидок и акций, в частности, добровольные скидки на проездные билеты для путешествующих совместно с Министерством транспорта, АО «Uzbekistan Airways» и АО «Oʼzbekiston temir yoʼllari».
В ноябре месяце нынешнего года в рамках «Месяца туризма для пожилых» для более чем 140 тысяч представителей старшего поколения организованы поездки к объектам культурного наследия, музеям и другим туристическим объектам как по всей республике, так и по Самаркандской области.