“Konigil turizm qishlog‘i” ikkinchi bosqichi amalga oshirilmoqda
Maʼlumki, har qanday mamlakat mahalliy aholisining madaniyati, anʼanalari va turmush tarzi o‘sha yerning o‘ziga xos turistik salohiyati hisoblanadi.
«O‘zbekiston Respublikasida turizm sohasini yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident Farmoniga asosan yuqori turizm salohiyatga ega bo‘lgan fuqarolar yig‘inlari hududlarida sayyohlar uchun kamida besh xil xizmat turi ko‘rsatilgan taqdirda, ularga «Turizm mahallasi», «Turizm qishlog‘i» yoki «Turizm ovuli» maqomi berilib kelinmoqda.
Samarqand tumanidagi Konigil qishlog‘iga rasman “Turizm qishlog‘i” sertifikati 2020 yilda berildi.
Konigil qishlog‘i Samarqand qog‘ozi, kulolchilik, duradgorlik va boshqa hunarmandchilik anʼanalari bugungi kunga qadar saqlanib qolgan hudud sanaladi.
Qishloq aholisi hunarmandchilik, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik va albatta o‘z mehmondo‘stligi bilan mashhurdir. Majmua hududida mehmonlarni qabul qilish va ularga xizmat ko‘rsatish uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Mehmon uylari, dam olish zonalari, piyoda yo‘laklari, umumiy ovqatlanish shahobchalari. Bu yerda sayohatchilar dam olishlari, tabiatdan bahra olishlari, Siyob va Obi Rahmat ariqlari bo‘ylab sayr qilishlari va milliy oshxona taomlaridan tatib ko‘rishlari mumkin.
Samarqand tumanidagi “Konigil turizm qishlog‘i” loyihasi birinchi bosqichining ishga tushirilishi, mahalliy va xorijiy sayyohlar tomonidan katta qiziqish bilan qarshi olindi.
Mazkur loyihaning ikkinchi bosqichida esa 18 ta hunarmandlar markazi, 15 ta ko‘ngilochar markazlar, umumiy ovqatlanish shahobchalari hamda 18 ta joylashtirish vositalari tashkil etilmoqda.
Shu bilan birga Siyob arig‘i bo‘ylab 2,2 km va Obi Rahmat arig‘i bo‘ylab 1,3 km uzunlikda ikki tomonlama piyodalar yo‘lakchalari tashkil etiladi.
Loyiha qiymati 31,0 mlrd.so‘mni tashkil etadi, shundan infratuzilma obyektlari qiymati 6,4 mlrd.so‘m

Готовится второй этап проекта туристического кишлака "Конигиль".
Известно, что культура, традиции и образ жизни местного населения любой страны – это уникальный туристический потенциал этого места, и важно его не упустить.
Согласно Указу Президента «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Республике Узбекистан» при создании на территории сходов граждан не менее пяти видов услуг для туристов им присваивается статус «Туристская махалля», «Туристский кишлак» или «Туристский аул»;
Кишлак “Конигиль” в Самаркандском районе официально удостоен сертификата «Туристический кишлак» в 2020 году.
Конигиль считается регионом, где до сих пор сохранились традиции производства самаркандской бумажного, гончарного, столярного и других ремесел.
Жители Конигиля славятся своими ремеслами, сельским хозяйством, животноводством и, конечно же, своим гостеприимством. На территории комплекса созданы все необходимые условия для приема и обслуживания гостей. Гостевые дома, зоны отдыха, тропинки для пеших прогулок, точки питания. Здесь туристы могут отдохнуть, насладиться природой, прогуляться вдоль речек Сиаб и Оби Рахмат, попробовать национальную кухню.
Запуск первого проекта «Туристический кишлак Конигиль» вызвал большой интерес у местных и иностранных туристов. Второй этап проекта предполагает создание 18 ремесленных центров и 15 объектов отдыха и общественного питания, а также 18 средств размещения туристов.
При этом будут созданы дорожки для пеших прогулок с двусторонним движением на 2,2 км вдоль речки Сиаб и на 1,3 км вдоль речки Оби Рахмат.