Madridda O‘zbekiston va UNWTO o‘rtasida tashkilot Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini Samarqandda o‘tkazish to‘g‘risida Bitim imzolandi.
📢Birlashgan Millatlar Tashkilotining Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO)ning Madriddagi shtab-kvartirasida oktyabr oyida Samarqand shahrida BMT Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini oʻtkazish toʻgʻrisida UNWTO va Oʻzbekiston hukumati oʻrtasidagi kelishuvni imzolashning rasmiy marosimi boʻlib oʻtdi.
🖋 UNWTO nomidan hujjatni tashkilot bosh kotibi Zurab Pololikashvili, O‘zbekiston  tomonidan tabiiy resurslar vaziri Aziz Abduhakimov imzoladi.
📖Tadbir davomida “UNWTO va Oʻzbekiston Madaniyat va turizm vazirligi oʻrtasida Samarqand shahrida UNWTO bilan hamkorlikda Xalqaro turizm akademiyasini tashkil etish boʻyicha oʻzaro anglashuv memorandumi” ham imzolandi.
✅Tadbir natijalariga koʻra, UNWTO Bosh kotibi “Samarqandda boʻlib oʻtadigan global tadbir, shubhasiz, turizm olamida tarixiy voqea boʻlishini” taʼkidladi.
“O‘zbekiston Markaziy Osiyoning yuragi, ulkan ilmiy, madaniy va me’moriy merosning posbonidir.  Bugun bu  iqtisodiyoti jadal rivojlanayotgan, o‘zining qudratli salohiyatini dunyoga ochib berayotgan davlatdir, – dedi UNWTO rahbari.  – Ishbilarmonlik tashabbuslarini amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlar shakllanayotganini, buning natijasida tashqi va ichki turizmga bo‘lgan talab jadal o‘sib borayotganini yaqqol kuzatmoqdamiz.  O‘zbekiston turizm sohasida tan olingan yetakchi davlatlardan biridir.  Shu bilan birga, O‘zbekiston turizm sohasi eng yosh sohalardan biri bo‘lsa-da, o‘z rivojlanishida ko‘plab sohalardan oldinda”, — dedi Zurab Pololikashvili.

Узбекистан и ЮНВТО подписали в Мадриде Соглашение о проведении 25-й сессии Генеральной ассамблеи организации в Самарканде
📢В штаб-квартире Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) в Мадриде состоялась официальная церемония подписания Соглашения между ЮНВТО и Правительством Узбекистана о проведении 25-й сессии Генеральной ассамблеи организации в городе Самарканде в октябре 2023 года.
🖋От имени ЮНВТО документ подписал генеральный секретарь организации Зураб Пололикашвили, от узбекской стороны – министр природных ресурсов Азиз Абдухакимов.
📖В ходе мероприятия также был подписан «Меморандум о взаимопонимании между ЮНВТО и Министерства культуры и туризма Узбекистана по созданию Международной академии туризма в городе Самарканде в сотрудничестве с ЮНВТО».
✅По итогам мероприятия генсек ЮНВТО отметил, что «предстоящее мирового масштаба мероприятие в Самарканде будет несомненно историческим событием в мире туризма».
«Узбекистан – сердце Центральной Азии и хранитель огромного научного, культурного и архитектурного наследия. Сегодня это быстроразвивающаяся страна с динамичной экономикой, которая открывает миру свой мощнейший потенциал, - сказал глава ЮНВТО. - Мы отчётливо наблюдаем формирование благоприятных условий для реализации деловых инициатив, благодаря которым быстрыми темпами растёт спрос на внешний и внутренний туризм. Узбекистан является страной одной из признанных стран-лидеров в туристической сфере. При этом туристическая отрасль Узбекистана одна из самых молодых, но в своём развитии она опережает многие другие отрасли», - сказал Зураб Пололикашвили.