Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) mutaxassislari tomonidan O‘zbekistonda ichki turizmning rivojlanishi bilan bog‘liq holatni baholash maqsadida onlayn so‘rov o‘tkazildi.
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) mutaxassislari tomonidan O‘zbekistonda ichki turizmning rivojlanishi bilan bog‘liq holatni baholash maqsadida onlayn so‘rov o‘tkazildi. Unda mamlakatimizning barcha viloyatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Toshkent shahridan jami 1282 nafar respondent ishtirok etdi.
So‘rov natijasi O‘zbekistonda ichki turizmning intensivlik darajasi yuqori emasligini ko‘rsatdi. Xususan, respondentlarning 34,7 foizi sayohat qilmasligini, 42,0 foizi yilda bir marotaba, 14,4 foizi har uch oyda bir marotaba sayohat qilishini qayd etgan.
So‘rov mamlakatimiz bo‘ylab amalga oshirilayotgan sayohatlarning deyarli 50 foizi 4 ta hudud, ya’ni Samarqand (15,8 foiz), Buxoro (9,4 foiz), Toshkent (10,6 foiz) viloyatlari va Toshkent shahri (11,4 foiz)ning hissasiga to‘g‘ri kelishini ko‘rsatdi.
Sayohatni qaysi ko‘rinishda amalga oshirasiz, degan savolga respondentlarning 81,2 foizi mustaqil ravishda, 15,5 foizi ish joyidan uyushtirilgan holda, 2,4 foizi turoperatorlar yordamida, deya javob bergan.
Turizm yo‘nalishlariga kelganda, so‘rov qatnashchilarining 17,6 foizi tog‘ va tog‘oldi hududlarida dam olishni, 17,1 foizi oilaviy turizmni, 22,6 foizi ziyorat turizmini, 11,5 foizi madaniy va ma’rifiy turizmni afzal ko‘rishini qayd etgan.

Специалисты Института макроэкономических и региональных исследований (ИМРИ) провели онлайн-опрос для оценки ситуации, связанной с развитием внутреннего туризма в Узбекистане.
Специалисты Института макроэкономических и региональных исследований (ИМРИ) провели онлайн-опрос для оценки ситуации, связанной с развитием внутреннего туризма в Узбекистане. Всего в нем приняли участие 1282 респондента из Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента нашей страны.
Результаты опроса показали, что уровень интенсивности внутреннего туризма в Узбекистане невысокий. В частности, 34,7% респондентов заявили, что не путешествуют, 42,0% путешествуют раз в год, а 14,4% путешествуют раз в три месяца.
По результатам опроса стало известно, что почти 50 процентов поездок по стране совершаются в 4 регионах, а именно Самаркандской (15,8 процента), Бухарской (9,4 процента), Ташкентской (10,6 процента) областях и городе Ташкенте (11,4 процента).
На вопрос, как они будут путешествовать, 81,2% респондентов ответили, что самостоятельно, 15,5% - организованно с места работы, 2,4% - с помощью туроператоров.
Что касается туристических направлений, то 17,6% участников опроса отдают предпочтение отдыху в горах и горных районах, 17,1% - семейному туризму, 22,6% - паломническому туризму, 11,5% - культурно-познавательному туризму.
Также 5,7% респондентов заявили, что предпочитают отдых в санаториях, 3,5% - молодежный и экстремальный туризм, 3,0% - деловой туризм, 6,1% - экотуризм.