Malayziyada “O‘zbekiston” turistik yo‘nalishi ko‘rsatkichi o‘rnatildi
Malayziyaning Perlis shtatidagi “Wang Kelian” tepaligida “O‘zbekiston” turistik yo‘nalishi ko‘rsatkichi o‘rnatildi.
Nepal, Bruney, Kanada va boshqa davlat ko‘rsatkichlari bilan bir qatorda o‘rnatilgan O‘zbekiston ko'rsatkichiga “Wang Kelian” tepaligidan yurtimizgacha bo‘lgan masofa 5,218 km ekanligi qayd etilgan.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston va Malayziya o'rtasida turizm sohasidagi hamkorlik izchil davom ettirilmoqda. Xususan, 2022-yilda Malayziyaga tashrif davomida ikki mamlakat o‘rtasida ziyorat turizmini yanada rivojlantirish, sayyohlar oqimini ko‘paytirish uchun mamlakatlar o‘rtasida muntazam to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovini yo‘lga qo‘yish va narxlarni muqobillashtirish masalasi ilgari surilgan edi.
Qolaversa, Turizm va madaniy meros vaziri Aziz Abduhakimov va Malayziyaning turizm, sanʼat va madaniyat vaziri Nansi Shukri o‘rtasidagi uchrashuvda Malayziyadan doimiy ravishda ziyoratchilar safarini tashkillashtirish borasida kelishib olingan edi.
Bundan tashqari, Malayziya bilan nafaqat turistlar oqimi, balki ziyorat turizmi sohasidagi malakali mutaxassislar safini kengaytirish borasida ham hamkorlikka kelishilgan.
Ma'lumot uchun, “Wang Kelian” dengiz sathidan 304 metr balandlikda joylashgan bo'lib, ushbu sayyohlik markazi bevosita tropik o‘rmon manzarasiga tutashgan.

В Малайзии установлен индикатор туристического направления «Узбекистан»
На холме "Wang Kelian» в малайзийском штате Перлис установлен индикатор туристического маршрута "Узбекистан".
На индикаторе Узбекистана, установленном рядом с индикаторами Непала, Брун, Канады и других стран, записано, что расстояние от вершины "Wang Kelian» до нашей страны составляет 5,218 км.
Стоит отметить, что сотрудничество в сфере туризма между Узбекистаном и Малайзией последовательно продолжается. В частности, во время визита в Малайзию в 2022 году был выдвинут вопрос о дальнейшем развитии паломнического туризма между двумя странами, установлении регулярных прямых авиарейсов между странами для увеличения туристического потока и альтернативных ценах.
В ходе встречи между Министра туризма и культурного наследия Азиза Абдухакимова и Министра туризма, искусства и культуры Малайзии Нанси Шукри была достигнута договоренность об организации регулярных паломничеств из Малайзии.
Кроме того, достигнута договоренность о сотрудничестве с Малайзией не только по увеличению потока туристов, но и по расширению рядов квалифицированных специалистов в сфере паломнического туризма.
Для информации, «Wang Kelian» расположен на высоте 304 метра над уровнем моря, и этот туристический центр находится прямо рядом с пейзажем тропического леса.