Marriott The Luxury Collection mehmonxonasida viloyat hokimi o‘rinbosari, Turizm va madaniy meros bosh boshqarmasi boshlig‘i Rustam Qobilov Xitoy ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazdi.
Avval xabar berganimizdek, Rustam Qobilov Butunjahon turistik shaharlari federatsiyasi WTCFning Changsha (Xitoy Xalq Respublikasi) shahrida boʻlib oʻtayotgan sammitida Oʻzbekiston Respublikasi nomidan ishtirok etmoqda.
– Ushbu sammitda taqdim etilgan tarixiy obyektning aniq raqamli modelini yaratish imkonini beruvchi axborot texnologiyalari bizni juda qiziqtirdi. Kelgusida restavratorlar uchun tarixiy meros obyektlari konstruksiyalari, fasadlari, binolari, dekor elementlarini o‘rganishni osonlashtirishi uchun bu yo‘nalishda hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqchimiz, – dedi Rustam Qobilov intervyuda

В Marriott The Luxury Collection Hotel прошёл брифинг заместителя хокима области, начальника главного управления Туризма и культурного наследия Рустама Кобилова для средств массовой информации Китая.
Как мы ранее сообщали Рустам Кобилов представляет Республику Узбекистан в работе саммита Всемирной федерации туристических городов WTCF, который проходит в городе Чанша (Китайская Народная Республика).
- Нас очень заинтересовали представленные на данном саммите информационные технологии, которое позволяют сделать точную цифровую модель исторического объекта, - сказал в интервью Рустам Кобилов. – Мы планируем сотрудничество в этом направлении, чтобы в дальнейшем реставраторам было легче изучать конструкции, фасады, помещения, элементы декора объектов исторического наследия.