Mehmonxona biznesi uzoq tarixga ega.
Mehmonxona biznesi uzoq tarixga ega. Uning rivojlanishi odamlarning hududlararo harakatlanishi, savdo va turizmning rivojlanishi bilan chambarchas bog'liq.
Qirol Xammurapining (miloddan avvalgi 1700 yil) Bobil qonunlari to'plamida mehmon muassasalari - tavernalar haqida birinchi eslatma mavjud.
Qadimgi Rimda mehmonxonalar asosiy yo'llar bo'ylab bir-biridan 25 mil uzoqlikda joylashgan edi. Davlat mehmonxonalar qurishda qatnashgan va ularning faoliyatini nazorat qilgan.
Sharqda mehmondo'stlikning rivojlanishiga savdo aloqalarining rivojlanishi katta rol o'ynadi. Karvonlar eng yirik savdo yoʻllari boʻylab uzluksiz harakatlanib borardi, bu esa odamlar va hayvonlar uchun tunashni tashkil etish zaruratini tugʻdirardi. Buyuk Ipak yoʻlining butun yoʻnalishi boʻylab har 30—40 kilometrda karvonsaroylar qurilgan boʻlib, bu savdogarlarning xavfli yoʻllarda tunab qolishga sharoit yaratgan.
Karvonsaroylar nafaqat uzoq va qiyin yo'llarda sayohat qilishni osonlashtirardi, balki sayohatchilarga uchrashish, tajribalar va madaniyatlar bilan bo'lishish imkoniyatini ham berardi.
Karvonsaroylar joylashgan shaharlar, masalan, Samarqand, Qazvin, Bursa, Aleppo, Akko kabilar madaniy-ma’rifiy markazlarga aylandi.
Ipak yo‘lidagi karvonsaroylar yangi madaniyatlarning shakllanishiga xizmat qilgan. Ular butun Oʻrta Osiyoda joylashgan boʻlib, savdogarlar uchun xavfsizlik va dam olishni taʼminlagan, shuningdek, mahalliy shaharlar uchun katta iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy ahamiyatga ega boʻlgan.

Гостиничный бизнес имеет многовековую историю.
Гостиничный бизнес имеет многовековую историю. Его развитие тесно связано с территориальным перемещением людей, развитием торговли и туризма.
В Вавилонском кодексе законов царя Хаммурапи (1700 г. до н.э.) приводится первое упоминание о гостевых предприятиях — тавернах.
В Древнем Риме постоялые дворы размещались на расстоянии 25 миль друг от друга вдоль главных дорог. Государство принимало участие в постройке постоялых дворов и осуществляло контроль над их деятельностью.
На Востоке развитию гостеприимства способствовала торговля. По крупнейшим торговым путям непрерывно двигались караваны, что вызвало необходимость в организации ночлега для людей и животных. По всему маршруту Великого Шелкового пути караван-сараи были построены каждые 30-40 километров, что помогало предотвратить расходы торговцев на ночлег на опасных дорогах (в частности, для обеспечения сохранности их ценного груза).
Караван-сараи не только облегчали странствия по длинным и труднопроходимым дорогам, но и предоставляли возможность путешественникам встречаться и делиться историями, опытом и культурой.
Города, в которых находились караван-сараи, становились культурными и интеллектуальными центрами, например, Самарканд, Казвин, Бурса, Алеппо и Акко.
Караван-сараи на Шелковом пути способствовали формированию новых культур. Расположенные по всей Центральной Азии, они обеспечивали безопасность и отдых купцам, а также имели большое экономическое, социальное и культурное значение для местных городов.