“Ohalik-Oqbo‘yro-Mironkul” turistik-rekreatsion zonasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori
Samarqand viloyatining turizm salohiyatidan samarali foydalangan holda viloyatda turizmning eko hamda ekstremal kabi turlarini rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, zamonaviy talablar asosida ekologik tez quriladigan joylashtirish vositalari, savdo-ko‘ngilochar va boshqa turizm infratuzilmasi obyektlarini barpo etish, shuningdek, tog‘li hududda yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida 2024 yil 6 fevral kuni “Ohalik-Oqbo‘yro-Mironkul” turistik-rekreatsion zonasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-60-sonli Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, “Oxaliq-Oqbuyro-Mironko‘l” turistik-rekreatsion zonasida qo‘yidagilar nazarda tutilgan:
-“Ohalik”, “Oqbo‘yro” hamda “Mironqul” tog‘ turizmi loyihalari hududlarini zamonaviy ekologik talablar asosida tez quriladigan modulli va kapsulali joylashtirish vositalari, o‘tov va avtokemping lagerlarini barpo qilishga ixtisoslashtirish orqali taqdim etiladigan xizmatlari turini kengaytirish;
-tog‘ turizmi loyihalari hududlarini “ziplayn”, “bandji-jamping” va “zorbing” attraksionlari, kanatli park, dor yo‘llari, deltaplan va paraplan yoki havo sharida uchish kabi ekstremal turizm yo‘nalishi faoliyatini tashkil qilishga ixtisoslashtirish.

Постановление Президента «О мерах по организации деятельности туристско-рекреационной зоны «Охалик-Окбуйро-Миронкул».
В целях создания необходимых условий для развития новых видов туризма, таких как экологический и экстремальный с эффективным задействованием туристского потенциала Самаркандской области, строительства на основе современных требований экологичных быстровозводимых средств размещения, торгово-развлекательных и других объектов туристской инфраструктуры, а также создания новых рабочих мест в горной местности 6 февраля 2024 года принято Постановление Президента № ПП-60 «О мерах по организации деятельности туристско-рекреационной зоны «Охалик-Окбуйро-Миронкул».
Согласно Постановлению в туристско-рекреационной зоне «Охалик-Окбуйро-Миронкул» предусмотрено:
расширение видов оказываемых услуг путём специализации территорий проектов горного туризма «Охалик», «Окбуйро» и «Миронкул» на строительство быстровозводимых модульных и капсульных средств размещения, юртовых и автокемпинговых лагерей по современным экологическим требованиям;
специализация территорий проектов горного туризма на организации деятельности аттракционов «зиплайн», «банджи-джампинг» и «зорбинг», а также направлений экстремального туризма, таких как канатные парки, канатные дороги, полёты на дельтаплане и параплане либо воздушном шаре.