«Oilaviy mehmon uylari, xostellar, o‘tovli va chodirli oromgohlar faoliyatini tashkil etish, ushbu sohada davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida»
Vazirlar Mahkamasining 27.11.2023 yildagi «Oilaviy mehmon uylari, xostellar, o‘tovli va chodirli oromgohlar faoliyatini tashkil etish, ushbu sohada davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida»gi 622-son qarori qabul qilindi.
Oilaviy mehmon uyi – mehmon uyida uy egasining oila aʼzolari bilan birga yashash tamoyili bo‘yicha bir vaqtning o‘zida 10 nafargacha tashrif buyuruvchilarga (turistlarga) vaqtincha yashash va (yoki) ovqatlanish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatuvchi xususiy uy-joy. Bunda har bir yashovchi shaxsga 3 metr kvadrat turar joy maydoni to‘g‘ri keladi.
Mehmon uylari faoliyatini tashkil etishda tegishli shart-sharoitlar, xususan, zarur moddiy-texnik bazasini yaratish, xizmat ko‘rsatishning zarur darajadagi sifatini va turistlarning xavfsizligini taʼminlash kerak.
Mehmon uylari, xostellar, o‘tovli va chodirli oromgohlarning faoliyati ularni Turizm qo‘mitasi tomonidan yuritiladigan reyestrga kiritish yo‘li bilan tashkil etiladi.
Shunga o‘xshash faoliyatni tashkil etish istagini bildirgan shaxs Davlat xizmatlari markaziga shaxsan o‘zi kelib murojaat qiladi yoki YAIDXPda ro‘yxatdan o‘tadi. Bunda so‘rovnoma to‘ldiriladi va unga tegishli hujjatlar ilova qilinadi.
Turizm qo‘mitasining (vakolatli organning) hududiy bo‘linmalari hujjatlarni ular kelib tushgan paytdan boshlab 3 ish kuni mobaynida ko‘rib chiqadi.
Hujjat bilan quyidagilar tasdiqlandi:
· Oilaviy mehmon uylari, xostellar, o‘tovli va chodirli oromgohlar faoliyatini tashkil etish to‘g‘risidagi nizom;
· Oilaviy mehmon uylari, xostellar, o‘tovli va chodirli oromgohlarni Oilaviy mehmon uylari, xostellar, o‘tovli va chodirli oromgohlar yagona reyestriga kiritish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatishning maʼmuriy reglamenti.

«Об организации деятельности семейных гостевых домов, хостелов, палаточных кемпингов, совершенствовании системы оказания государственных услуг в этой сфере».
Принято постановление Кабинета Министров от 27.11.2023 г. № 622 «Об организации деятельности семейных гостевых домов, хостелов, палаточных кемпингов, совершенствовании системы оказания государственных услуг в этой сфере».
Семейный гостевой дом – частное жилое помещение, обеспечивающее временное размещение и (или) питание до 10 гостей (туристов) одновременно, по принципу совместного проживания с членами семьи собственника дома в гостевом доме. При этом на каждого человека приходится не менее 3 кв. м жилой площади.
При организации деятельности гостевых домов должны быть созданы соответствующие условия, в частности, необходимая материально-техническая база, качество обслуживания и безопасность туристов.
Деятельность гостевых домов, хостелов, палаточных кемпингов организуется путем внесения их в единый реестр, который ведет Комитет по туризму.
Лицо, изъявившее желание организовать подобную деятельность, может обратиться лично в Центр государственных услуг или зарегистрироваться через ЕПИГУ. При этом заполняется анкета и к ней прилагаются соответствующие документы.
Территориальные подразделения Комитета по туризму (уполномоченного органа) рассматривают документы в течение 3 рабочих дней со дня поступления.
Документом утверждены:
• Положение об организации деятельности семейных гостевых домов, хостелов, палаточных кемпингов.
• Административный регламент о предоставлении государственной услуги по включению семейных гостевых домов, хостелов, палаточных кемпингов в единый реестр.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 28.11.2023 г.