O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 27 iyuldagi PQ-238-sonli qaroridan
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 27 iyuldagi PQ-238-sonli "TURIZM YO‘NALISHIDAGI ISLOHOTLARNI YANADA JADALLASHTIRISH VA SOHADA DAVLAT BOSHQARUVI TIZIMINI SAMARALI TASHKIL QILISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA"gi qaroridan:
Mehmonxonalar sonini va ularda xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishni davlat tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2024-yil 1-yanvardan boshlab:
a) 3 yulduzli toifa uchun 60 ta xonadan kam bo‘lmagan, 4 va 5 yulduzli toifa uchun 120 ta xonadan kam bo‘lmagan xonalar fondiga ega besh qavatdan past bo‘lmagan mehmonxona 2026-yil 31-dekabrga qadar foydalanishga topshirilgan taqdirda, mehmonxona toifasi tasdiqlangach, investorlarning yangi mehmonxonani qurish (rekonstruksiya qilish bundan mustasno) va jihozlash uchun ketgan xarajatlarining bir qismini O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan quyidagi miqdorlarda qoplab berish tizimi joriy qilinsin:
3 yulduzli toifaga ega mehmonxonalardagi har bir xona uchun 40 million so‘m;
4 va 5 yulduzli toifaga ega mehmonxonalardagi har bir xona uchun 65 million so‘m.
Bunda, respublika bo‘yicha toifali (yulduzli) mehmonxonalar mavjud bo‘lmagan tuman (shahar)larda yangidan quriladigan mehmonxonalarga, mazkur xarajatlar quyidagi tartib asosida 50 foizga oshirilgan miqdorda qoplab berilishi belgilansin:
dastlabki 2 ta 4 yoki 5 yulduzli toifaga ega mehmonxonalarga;
dastlabki 3 ta 3 yulduzli toifaga ega mehmonxonalarga;
b) 2026-yil 31-dekabrga qadar dunyoning taniqli va nufuzli mehmonxona brendlaridan (mehmonxona brendlarining top-50 va mehmonxona tarmoqlarining top-5 reytingiga kirgan) foydalanuvchi O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari bo‘lgan tashkilotlarning royalti xarajatlari franchayzing to‘g‘risidagi shartnoma kuchga kirgan vaqtdan boshlab uch yil mobaynida O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan quyidagi miqdorda qisman moliyalashtirilsin:
3 yulduzli toifaga ega mehmonxona uchun — mehmonxonaning har bitta xonasi uchun yillik 200 AQSh dollari ekvivalentida;
4 yulduzli toifaga ega mehmonxona uchun — mehmonxonaning har bitta xonasi uchun yillik 400 AQSh dollari ekvivalentida;
5 yulduzli toifaga ega mehmonxona uchun — mehmonxonaning har bitta xonasi uchun yillik 600 AQSh dollari ekvivalentida.
Bunda, mazkur bandning “a” va “b” kichik bandida nazarda tutilgan subsidiyalarni qoplab berish uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetidan Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga har yili 150 milliard so‘m yo‘naltiriladi;
v) 2025-yil 1-yanvarga qadar toifasi (yulduz) bo‘lmagan joylashtirish vositalari uch va undan yuqori toifa (yulduz) olganda, ularning muvofiqlik sertifikatini rasmiylashtirish bo‘yicha xarajatlari Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplab berilsin.

Из Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-238 от 27 июля 2023 года
Из Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-238 «О МЕРАХ ПО ДАЛЬНЕЙШЕМУ УСКОРЕНИЮ РЕФОРМ И ЭФФЕКТИВНОЙ ОРГАНИЗАЦИИ СИСТЕМЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО УПРАВЛЕНИЯ В СФЕРЕ ТУРИЗМА» от 27 июля 2023 года.
В целях государственной финансовой поддержки увеличения количества гостиниц и повышения качества обслуживания в них, начиная с 1 января 2024 года:
а) внедрить систему компенсации части расходов инвесторов на строительство (за исключением реконструкции) и оснащение новой гостиницы высотой не ниже пяти этажей при условии сдачи в эксплуатацию в срок до 31 декабря 2026 года, имеющей категорию 3 звезды — с номерным фондом не менее 60 номеров, или имеющей категорию 4 звезды и 5 звезд — с номерным фондом не менее 120 номеров, после подтверждения категории гостиницы, за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, в размере:
в гостиницах, имеющих категорию 3 звезды, — 40 миллионов сумов за каждый номер;
в гостиницах, имеющих категорию 4 звезды и 5 звезд, — 65 миллионов сумов за каждый номер.
При этом установить, что по новым гостиницам, строящимся в районах (городах) республики, в которых отсутствуют гостиницы, имеющие категории (звезды), вышеуказанные расходы компенсируются с увеличением на 50 процентов в следующем порядке:
первым двум гостиницам, имеющим категорию 4 звезды или 5 звезд;
первым трем гостиницам, имеющим категорию 3 звезды;
б) частично финансировать на срок до 31 декабря 2026 года затраты на роялти организаций-резидентов Республики Узбекистан, использующие известные и престижные гостиничные бренды мира (включенные в топ–50 рейтинга гостиничных брендов и топ-5 рейтинга гостиничных сетей), в течение трех лет со дня вступления в силу договора франчайзинга, за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, в следующих размерах:
гостиницам, имеющим категорию 3 звезды, — 200 долларов США в эквиваленте в год за каждый номер;
гостиницам, имеющим категорию 4 звезды, — 400 долларов США в эквиваленте в год за каждый номер;
гостиницам, имеющим категорию 5 звезд, — 600 долларов США в эквиваленте в год за каждый номер.
При этом для покрытия субсидий, предусмотренных в подпунктах «а» и «б» настоящего пункта, ежегодно из Государственного бюджета Республики Узбекистан направляется 150 миллиардов сумов в Фонд поддержки туризма;
в) в срок до 1 января 2025 года при получении категории (звезды) три и более средствами размещения, не имеющими категорию (звезды), их расходы по оформлению сертификата соответствия покрыть за счет средств Фонда поддержки туризма.