O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA EKOLOGIK TURIZMNI JADAL RIVOJLANTIRISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA”gi qarori
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA EKOLOGIK TURIZMNI JADAL RIVOJLANTIRISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA”gi 2024-yil 12-yanvardagi PQ-21-son qarori bilan
ekohududlarda joylashgan yer uchastkalari ularning toifasi o‘zgartirilmagan holda turistik klasterlar tashkil etish uchun tadbirkorlik subyektlariga “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali faoliyat ko‘rsatish muddatini keyinchalik uzaytirish imkoniyati bilan 10 yil muddatga ijaraga berilishi belgilangan.
Shu bilan birga, ekohududlarda tashkil etiladigan turistik klasterlarda faoliyat ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlariga yer uchastkasini ijaraga berishda quyidagilar nazarda tutiladi:
- ekohududlarni rivojlantirish dasturida belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish;
- ekohududning ekologik holati va turizmni rivojlantirishning barqarorligini ta’minlash;
- ekologik talablar asosida turizm xizmatlarini diversifikatsiya qilish va xizmatlar sifatini jahon standartlari darajasiga yetkazish;
- ekohududga mahalliy va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish;
- yangi ish o‘rinlarini yaratish orqali aholi daromadlarini oshirish;
- innovatsion va zamonaviy turizm infratuzilmasini yaratish;
- turizm xizmatlarini ko‘rsatuvchilar va iste’molchilar o‘rtasida avtomatlashtirilgan maxsus elektron dastur yordamida axborot almashinuvini tizimli yo‘lga qo‘yish orqali tashrif buyuruvchilar oqimini ko‘paytirish;
- ekohududdagi turistik so‘qmoqlar va yo‘l ko‘rsatkichlarining belgilangan talablarga muvofiqligini ta’minlab borish;
- yangi turizm xizmatlarini (shu jumladan, Planting Tour, Plogging Tour va boshqalar) va ekoaksiyalarni tashkil qilib borish;

Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-21 “О МЕРАХ ПО УСКОРЕННОМУ РАЗВИТИЮ ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ТУРИЗМА В РЕСПУБЛИКЕ УЗБЕКИСТАН” определено
Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-21 “О МЕРАХ ПО УСКОРЕННОМУ РАЗВИТИЮ ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ТУРИЗМА В РЕСПУБЛИКЕ УЗБЕКИСТАН” от 12 января 2024 года определено, что:
земельные участки, расположенные на экотерриториях, передаются в аренду субъектам предпринимательства для создания туристских кластеров без изменения их категории посредством электронной торговой платформы «E-auksion» сроком на 10 лет с возможностью последующего продления срока осуществления деятельности.
Также, при передаче земельных участков в аренду субъектам предпринимательства, осуществляющим деятельность в туристских кластерах, создаваемых на экотерриториях, предусмотрено:
- своевременное и качественное выполнение ими задач, определенных Программой развития экотерриторий;
- обеспечение стабильности экологической обстановки и устойчивого развития туризма на экотерриториях;
- диверсификацию туристских услуг и доведение качества оказываемых услуг до уровня международных стандартов;
- привлечение отечественных и иностранных инвестиций в экотерритории;
- увеличение доходов населения путем создания новых рабочих мест;
- создание инновационной и современной туристской инфраструктур;
- увеличение потока посетителей путем налаживания на системной основе обмена информацией между субъектами, предоставляющими туристские услуги, и потребителями с помощью электронной автоматизированной программы ведения учета постояльцев;
- обеспечение на постоянной основе соответствия установленным требованиям туристических тропинок и дорожных указателей на экотерриториях;
- постоянную организацию новых видов туристских услуг (в том числе Planting Tour, Plogging Tour и других) и экологических акций;