O‘zbekiston Respublikasida to‘siqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirish va uni rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “O‘zbekiston Respublikasida to‘siqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirish va uni rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qaror qabul qildi.
Unga muvofiq, 2024 yildan boshlab:
- nogironligi bo‘lgan shaxslarning to‘siqsiz harakatlanishi uchun madaniy meros ob’ektlarida ularga shikast yetkazmagan holda pandus, plintus va liftlar hamda ko‘zi ojizlar uchun madaniy meros ob’ektlarining kichraytirilgan o‘lchamdagi maketlari o‘rnatiladi va ular to‘g‘risida Brayl alifbosidagi ma’lumotlar joylashtiriladi;
- temir yo‘l va jamoat transportlarida hamda barcha aeroport, vokzal, avtoshohbekatlarda ularga egalik qiladigan tashkilotlarning o‘z mablag‘lari hisobidan nogironligi bo‘lgan va jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun sharoitlar, maxsus ko‘tarilish panduslari va qulay zina tutqichlari o‘rnatiladi hamda kema aravachalari qo‘yiladi.
2027 yil 1 yanvarga qadar Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan:
-Qoraqalpog‘iston Reslublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida ming nafar I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxsga O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilish xarajatlarining 50 foizi, biroq 500 ming so‘mdan oshmagan qismi;
-eshitish qobiliyatini yo‘qotgan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun surdogidlar tayyorlash kurslari xarajatlarining 50 foizi qoplab beriladi.
2024 yil 1 apreldan 2026 yil 1 aprelga qadar mehmonxona xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik sub’ektlari turistik (mehmonxona) yig‘imlar summasi hisobidan subsidiya ajratiladi.
Bunda, tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan mehmonxonaning kamida uchta xonasi nogironligi bo‘lgan shaxslar o‘rindiqli aravachadan foydalanishi uchun qulay tarzda jihozlanganda, shuningdek, eshitishi va ko‘rishi uchun displey hamda ovozli qurilmalar o‘rnatilganda, ushbu tadbirkorlik sub’ektlariga har bir maxsus jihozlangan xona uchun quyidagi miqdorlarda subsidiya beriladi:

О мерах по развитию инфраструктуры безбарьерного туризма и его стимулированию в Республике Узбекистан
Президент нашей страны подписал постановление «О мерах по развитию инфраструктуры безбарьерного туризма и его стимулированию в Республике Узбекистан».
Данным постановлением определено, что начиная с 2024 года:
-  для беспрепятственного передвижения лиц с инвалидностью на объектах культурного наследия устанавливаются пандусы, плинтусы и лифты без нанесения повреждения данным объектам, а также для слепых макеты объектов культурного наследия в уменьшенном размере, с размещением на них сведений на азбуке Брайля;
- на железнодорожном и общественном транспорте, а также во всех аэропортах, на вокзалах, на автостанциях за счет средств организаций, владеющих ими, создаются условия и устанавливаются специальные подъемные пандусы и удобные лестничные поручни для лиц с инвалидностью и лиц с ограниченными физическими возможностями, а также предоставляются бортовые коляски.
До 1 января 2027 года за счет средств Фонда поддержки туризма покрываются:
– 50 процентов, но не более 500 тысяч сумов расходов на путешествие по Узбекистану одной тысяче лиц с инвалидностью I и II группы в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
– 50 процентов расходов на курсы подготовки сурдогидов для лиц с инвалидностью, потерявших слух.
В срок с 1 апреля 2024 года до 1 апреля 2026 года субъектам предпринимательства, оказывающим гостиничные услуги, выделяется субсидия за счет суммы туристских (гостиничных) сборов.
При этом в случае комфортного оснащения субъектами предпринимательства не менее трех номеров гостиницы для пользования креслами-колясками лицами с инвалидностью, а также установления дисплея и голосовых устройств для слухового и зрительного восприятия данным субъектам предпринимательства за каждый специально оснащенный номер предоставляется субсидия в следующих размерах: