O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA TURIZM SOHASINI TIKLASH VA RIVOJLANTIRISH UCHUN QULAY SHART-SHAROITLARNI YARATISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 433-son «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA TURIZM SOHASINI TIKLASH VA RIVOJLANTIRISH UCHUN QULAY SHART-SHAROITLARNI YARATISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA”gi qarorida 2023-yil 31-dekabrga qadar tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan chekka qishloq va tog‘li joylarda oilaviy mehmon uylari tashkil qilish xarajatlarining 30 % gacha, lekin 10 million so‘mdan oshmagan miqdorda, kamida 5 yil davomida faoliyat olib borish hamda belgilangan tartibda tashrif buyuruvchilarni avtomatlashtirilgan maxsus elektron dasturga kiritib borish sharti bilan belgilangan tartibda kompensatsiya berilishi belgilangan.

О МЕРАХ ПО СОЗДАНИЮ БЛАГОПРИЯТНЫХ УСЛОВИЙ ДЛЯ РАЗВИТИЯ И РЕАБИЛИТАЦИИ СФЕРЫ ТУРИЗМА В РЕСПУБЛИКЕ УЗБЕКИСТАН
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 “О МЕРАХ ПО СОЗДАНИЮ БЛАГОПРИЯТНЫХ УСЛОВИЙ ДЛЯ РАЗВИТИЯ И РЕАБИЛИТАЦИИ СФЕРЫ ТУРИЗМА В РЕСПУБЛИКЕ УЗБЕКИСТАН” определено, что до 31 декабря 2023 года компенсируется до 30 процентов затрат на организацию семейных гостевых домов в отдаленных сельских и горных районах, но не более 10 миллионов сумов, при условии осуществления ими деятельности не менее 5 лет и включения в установленном порядке посетителей в специальную электронную автоматизированную программу.