O‘zbekistonga kelgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo’lmagan shaxslarni vaqtincha ro’yxatga olish tartibi soddalashtirildi.
2023 yil 30-yanvarda Vazirlar Mahkamasining “Xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni O‘zbekiston Respublikasi hududida vaqtinchalik yashash joyi bo‘yicha hisobga olish tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirishlar kiritish haqida”gi 35-son qarori qabul qilindi.
(https://lex.uz/uz/docs/-6373735)Qarorga ko’ra, joriy yilning 31- yanvaridan e’tiboran yurtimizda vaqtincha boʻlib turgan chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslar Oʻzbekiston Respublikasiga kirib kelganlaridan keyin migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish boʻlinmalari, joylashtirish vositalari yoki davolash muassasalari orqali uch ish kuni davomida ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi hududida boʻlish qoidalarini buzgan yoki boshqa qoidabuzarliklarga yoʻl qoʻygan chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslar ham joylashtirish vositalari orqali ro‘yxatdan o’tish imkoniga ega bo‘ldi.
Ya'ni, masalan, xorijlik fuqaro uch ish kuni davomida turli sabablarga ko’ra ro’yxatdan o‘tmagan bo‘lsa va to’rtinchi kuni mehmonxona yoki boshqa joylashtirish vositasiga borsa, joylashtirish vositasi xorijlik fuqaroni ro‘yxatga oladi va bu haqda “E-mehmon” dasturi orqali hududiy ichki ishlar organlariga xabar jo’natadi. Bunda ro‘yxatga kiritish uchun ichki ishlar organlaridan ruxsat olish shart emas.

Упрощен порядок временной регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства, прибывающих в Узбекистан.
30 января 2023 года принято постановление Кабинета Министров (https://lex.uz/uz/docs/-6373735) “О внесении изменений в положение о порядке регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства по месту временного проживания на территории Республики Узбекистан”.
Согласно постановлению, c 31января текущего года иностранные граждане и лица без гражданства, временно пребывающие в нашей стране, после въезда в Республику Узбекистан могут зарегистрироваться в течение трех рабочих дней через отделения миграции и натурализации, средства размещения или лечебные учреждения.
Иностранные граждане и лица без гражданства, нарушившие правила пребывания на территории Республики Узбекистан или совершившие иные нарушения, также получили возможность зарегистрироваться через средства размещения.
То есть, например, если иностранный гражданин по разным причинам не встал на учет в течение трех рабочих дней, а на четвертый день едет в гостиницу или другое средство размещения, то средство размещения регистрирует иностранного гражданина и отправляет об этом сообщение в территориальные органы внутренних дел через программу “E-mehmon”. При этом для включения в список не обязательно получать разрешение от органов внутренних дел.