Payariq tumanida “Choshtepa” turistik qishlog‘ini tashkil etish ishlari davom etmoqda.
Oʻzbekistonning asosiy tashrif qogʻozlaridan biri xalq amaliy sanʼatidir. Hunarmandlarimizning betakror mahsulotlari ham xorijlik sayyohlarni, ham milliy uslubdagi kiyim-kechak va zargarlik buyumlariga e’tibor qaratayotganlarni doimiy ravishda o‘ziga jalb etmoqda.
Choshtepa qishlog‘ida yashovchi va xalq hunarmandchiligi bilan shug‘ullanayotgan xotin-qizlar endilikda o‘z qishlog‘ida o‘z mehnati mahsulotlarini sotish, o‘z kichik biznesini yo‘lga qo‘yish, boshqa xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash imkoniyatga ega ekanliklarini ular bilan bo’lgan samimiy uchrashuvda ta’kidladi viloyat hokimi o‘rinbosari Rustam Qobilov.
Hunarmand uyushmasi Samarqand viloyat boshqarmasi tomonidan xorijlik sayyohlarda eng katta qiziqish uyg‘otadigan namunalar taqdim etildi va bu ayollarga turizm biznesidagi ilk qadamlarini qaerdan boshlashni hal qilishga yordam berdi.

Продолжаются работы по организации туристического кишлака “Чоштепа” в Пайарыкском районе.
Одной из главных визитных карточек Узбекистана является народно-прикладное творчество. Уникальные изделия наших ремесленников постоянно привлекают как зарубежных туристов, так и тех кто делает акцент на  одежду и украшения в национальном стиле.
О том, что у женщин, проживающих в кишлаке «Чоштепа» и занимающихся традиционными рукоделием теперь появилась уникальная возможность реализации изделий своего труда в своём же кишлаке, возможность начать свой малый бизнес и обеспечить работой других женщин и девушек, рассказал во время встречи с ними заместитель хокима области Рустам Кобилов.
Управлением ассоциации “Хунарманд” были представлены образцы пользующиеся наибольшим интересом у иностранных туристов, что помогло женщинам определиться с чего начать первые шаги в туристическом бизнесе.