Maʼlumki, shu yilning 19-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan asrlar davomida xalqimizga xos mehr-oqibat, xayr-saxovat kabi ezgu umuminsoniy qadriyatlarni namoyon etib kelayotgan Qurbon hayitini mamlakatimizda munosib nishonlash maqsadida tegishli qarorni qabul qildi.
Qarorga muvofiq Qurbon hayiti munosabati bilan xalqimizga yana 5 kunlik dam olish berilishi alohida qayd etildi. Madaniyat va turizm vazirligi qator davlat tashkilotlari bilan hamkorlikda aholining ushbu bayram munosabati bilan dam olish kunlarini mazmunli o‘tkazishi uchun mamlakat bo‘ylab maxsus chegirmalar e’lon qilindi.
Madaniyat va turizm vazirligi hamda qator davlat tashkilotlari tomonidan aholining ushbu bayram munosabati bilan dam olish kunlarini mazmunli o‘tkazishi uchun mamlakat bo‘ylab maxsus chegirmalar e’lon qilindi.
Qurbon hayiti bayrami munosabati bilan 5 kun, ya’ni 28-iyun – 2-iyul kunlari davomida:
1. “Uzbekistan Airways” AJ tomonidan bayram munosabati bilan 2023-yil 28-iyun – 2-iyulgacha amalga oshiriladigan mahalliy aviaqatnovlarning barcha tariflariga 50 foiz chegirma joriy qilindi.
2. “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ tomonidan Qurbon hayiti bayrami arafasida yo‘lovchilarga yanada ko‘proq qulaylik yaratish maqsadida, joriy yilning 26-iyun kunidan 3-iyul kunigacha “Toshkent – Qarshi – Toshkent”, “Samarqand – Toshkent – Samarqand” hamda “Toshkent – Namangan – Toshkent” yo‘nalishlarida harakatlanuvchi poyezdlarning qo‘shimcha qatnovi yo‘lga qo‘yiladi.

В честь праздника Курбан хаит объявлены большие скидки на внутренние поездки
Как известно, 19 июня этого года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял соответствующее постановление в целях достойного празднования в нашей стране Курбан-байрама, который на протяжении веков олицетворяет такие благородные общечеловеческие ценности, как доброта и милосердие, присущие нашему народу.
В соответствии с постановлением, в связи с Курбан-байрамом нашему народу будет предоставлен 5-дневный отдых.
Министерство культуры и туризма в сотрудничестве с рядом государственных организаций объявило специальные скидки по всей стране, чтобы жители могли провести достойно выходные в связи с этим праздником.
В связи с праздником Курбан хаит 5 дней, то есть с 28 июня по 2 июля:
1. АО «Uzbekistan Airways» в связи с праздником ввела 50-процентную скидку на все тарифы на внутренние авиаперевозки, которые будут осуществляться с 28 июня по 2 июля 2023 года.
2. АО «Узбекистон темир йуллари» в преддверии праздника Курбан хаит с 26 июня по 3 июля текущего года будет организовано дополнительное движение поездов, следующих по маршрутам «Ташкент-Карши – Ташкент», «Самарканд – Ташкент – Самарканд» и «Ташкент – Наманган – Ташкент»