Registon ansambli va Shohi Zinda majmuasi “Diqqatga sazovor turistik obyektlar butunjahon ro‘yxati”ga kiritildi.
Bugun Samarqanddagi Registon ansamblining Ulug‘bek madrasasida “Turistik diqqatga sazovor obyektlar butunjahon ro‘yxati”ga kiritilganligi to‘g‘risida sertifikat topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Sertifikatlarni topshirish marosimida Yevroosiyo iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Bosh kotibi Vladimir Piskurev hamda Samarqand viloyati hokimi o‘rinbosari Rustam Qobilov ishtirok etdilar.
Samarqanddagi Registon ansambli va Shohi Zinda majmuasi “Turistik diqqatga sazovor obyektlar butunjahon ro‘yxati”ga kiritildi.
2017 yilning 7 noyabr kuni Turkiya Respublikasining Antaliya shahrida bo‘lib o‘tgan Yevroosiyo Madaniyat, fan va taʼlim kengashining ikkinchi sessiyasida “Jamiyatlar, xalqlar va millatlarning barqaror rivojlanishi uchun turistik diqqatga sazovor joylarni rag‘batlantirish to‘g‘risida”gi Konvensiya qabul qilindi.
Konvensiyani amalga oshirish doirasida Turizmning jozibadorligi va turizmni barqaror rivojlantirish bo‘yicha xalqaro qo‘mita tuzildi.
Xalqaro qo‘mita faoliyatining asosiy masalalaridan biri turistik diqqatga sazovor joylarni ommalashtirish, jamiyatlar, xalqlar va millatlarning barqaror rivojlanishi manfaatlari yo‘lida turistik hududlarni targ‘ib qilishdan iborat.
Xalqaro qo‘mitaning faoliyati xalqaro, mustaqil, nodavlat, nosiyosiy xarakterga ega bo‘lib, BMTning taʼlim, fan va madaniyat bo‘yicha asosiy hujjatlari, Yevroosiyoda turizm va sayohatlar bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi (Antaliya konvensiyasi) hamda “Jamiyatlar, xalqlar va millatlarning barqaror rivojlanishi manfaatlari yo‘lida turistik diqqatga sazovor joylarni targ‘ib qilish to‘g‘risida”gi konvensiyalarga asoslanadi.
Muayyan obyektni maxsus turistik diqqatga sazovor joylarning Jahon ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risidagi qaror Turizmni barqaror rivojlantirish bo‘yicha xalqaro qo‘mita sessiyasi tomonidan ovoz berish yo‘li bilan qabul qilinadi.
Bugungi kunga qadar O‘zbekistonning 4 ta tarixiy diqqatga sazovor joylari ushbu ro‘yxatga kiritilgan.

Ансамбль Регистан и комплекс Шахи Зинда вошли во «Всемирный список объектов особой туристской привлекательности».
Сегодня в Самарканде в медресе Улугбека ансамбля Регистан состоялась церемония вручения сертификата о включении во «Всемирный список объектов особой туристской привлекательности».
В церемонии вручения сертификатов принял участие Генеральный секретарь Евразийской организации экономического сотрудничества Владимир Пискурев и заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кобилов.
Вторая сессия Совета Евразии по вопросам культуры, науки и образования, собравшаяся 7 ноября 2017 г. в Анталии, Турецкая Республика, приняла Конвенцию «О популяризации объектов туристской привлекательности в интересах устойчивого развития сообществ, народов и наций».
В рамках реализации Конвенции сформирован Международный комитет по вопросам туристкой привлекательности и устойчивому развитию туризма. Одним из основных вопросов деятельности Международного комитета является популяризация объектов туристской привлекательности, продвижение туристских территорий в интересах устойчивого развития сообществ, народов и наций.
Деятельность Международного комитета носит международный, независимый, неправительственный, неполитический характер и основывается на основополагающих документах Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры, Конвенции «О сотрудничестве в Евразии по вопросам туризма и путешествий» (Анталийская конвенция) от 07 ноября 2017 года, Конвенции «О популяризации объектов туристской привлекательности в интересах устойчивого развития сообществ, народов и наций» от 07 ноября 2017 года.
Решение о включении того или иного объекта во Всемирный список объектов особой туристской привлекательности принимает сессия Международного комитета по вопросам туристкой привлекательности и устойчивому развитию туризма методом голосования.
На сегодняшний день четыре объекта Республики Узбекистан вошли во «Всемирный список объектов особой туристской привлекательности».