ATOR ekspertining fikricha, Oʻzbekistonga bormoqchi bo'lganlarning soni oshganligining asosiy omillaridan biri havo transporti hajmining o‘sishi boʻlgan. Oʻzbekistonga toʻgʻridan-toʻgʻri reyslar Rossiyaning deyarli barcha yirik shaharlaridan, jumladan, Uzoq Sharq shaharlaridan ham amalga oshiriladi.
“Intourist” va “PAG Group” mutaxassislari O‘zbekistonda vizalar va til to‘siqlari yo‘qligi, gastronomiya, rublni milliy valyutaga almashtirish imkoniyati va mamlakat ichida hamyonbop narxlar kabi afzalliklarini ham eslatib o‘tadi.
Turoperatorlarning maʼlumotlariga koʻra, 2024-yilning aprel va may oylariga joylar faol band qilinmoqda: talab 2022-yil uchun xuddi shunday koʻrsatkichdan 10-12 foizga oshib ketgan.
Turoperatorlarning taʼkidlashicha, rossiyaliklar Oʻzbekistonda asosan mashhur tarixiy shaharlar – Samarqand va Buxoroni ziyorat qilishni oʻz ichiga olgan marshrutlarni afzal koʻrishadi.
“Sayohatlarning aksariyati Toshkent va Samarqandda, kamroq darajada – Buxoro, Xiva va Farg‘onada bo‘lib o‘tadi”, — deya xabar beradi FUN&SUN.

На сайте Ассоциации туроператоров России (АТОР) опубликована статья
На сайте Ассоциации туроператоров России (АТОР) опубликована статья, в которой отмечено, что российские туроператоры прогнозируют дефицит мест в отелях исторических городов Узбекистана на майские праздники.
Одним из основных драйверов роста продаж туров в Узбекистан, по мнению эксперта АТОР,  стало увеличение объёмов авиаперевозки. Прямые рейсы в Узбекистан выполняться практически из всех крупных мегаполисов России, в том числе, из городов Дальнего Востока.
Эксперты компаний «Интурист» и PAG Group также напоминают о таких преимуществах Узбекистана как отсутствие виз и языкового барьера, гастрономия, возможность обменять рубли на местную валюту и доступные цены внутри страны.
По информации туроператоров, в пик весеннего сезона, апрель и майские праздники 2024 года, направление бронируется активно: спрос уже на 10-12% опережает аналогичный показатель 2022 года.
По информации туроператоров, в основном россияне предпочитают в Узбекистане маршруты, связанные с посещением известных исторических городов – Самарканда и Бухары.
«Большинство туров приходятся на Ташкент и Самарканд, в меньшей степени – Бухара, Хива и Фергана», – сообщили в FUN&SUN.