Samarkandda bugun Samarkand Tourism Forumi oʻz ishini boshladi.
Bu xalqaro platforma turoperatorlar va gidlar, restoratorlar, mehmonxona egalari va turizm bilan bog‘liq korxonalar va davlat sektori vakillarini birlashtirdi.
Ikki kunlik forum davomida turli mamlakatlardan kelgan 40 nafar sayyohlik sanoati insayderlari o‘z g‘oyalari bilan o‘rtoqlashadilar.
Samarqand turizm forum ishini Madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek A’zamov ochib berdi.
– Hurmatli forum ishtirokchilari, e’tiboringizni bo‘lajak xalqaro tadbirlarga qaratmoqchiman, – dedi U.A’zamov o‘z nutqida. –Joriy yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan UNWTOning Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi hamda 2024-yilda “Xiva - Islom turizmi poytaxti” doirasida Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo 57 davlat turizm vazirlari va turizm ma’muriyatlari rahbarlarining uchrashuvi yuqori saviyada tashkil etiladi.

Сегодня в Самарканде начал свою работу Samarkand Tourism Forum.
Эта международная платформа, созданная для профессионалов туристической индустрии, объединила туроператоров и гидов, рестораторов, отельеров, представителей креативных индустрий и государственного сектора.
В течение двух дней более 40 практиков и инсайдеров туристической индустрии из разных стран будут делиться своими идеями и решениями.
Работу Samarkand Tourism Forum открыл первый заместитель министра культуры и туризма Улугбек Азамов.
- Хочу привлечь ваше внимание, уважаемые участники форума, к предстоящим международным событиям, - отметил в своём выступлении У. Азамов. – На самом высоком уровне будет организовано проведение 25-й сессии Генеральной Ассамблеи UNWTO, которая пройдёт в Самарканде в нынешнем году, и заседание министров туризма и руководителей туристических администраций 57 стран-членов Организации Исламского Сотрудничества в 2024 году в рамках Года столицы туризма исламского мира в городе Хива.
В первый день работы форума запланировано проведение панельной дискуссии, бесед за круглым столом, мастер классов и культурной программы.