2023-yilning noyabr oyida Parijda boʻlib oʻtgan YuNESKO Bosh assambleyasining 42-sessiyasida navbatdagi, 2025-yilda boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan 43-sessiya Oʻzbekistonning tashabbusi bilan Samarqand shahrida boʻlib oʻtishi qarori qabul qilindi. Eʼtiborlisi shundaki, taʼlim, ilm-fan, madaniyat, ekologiya va boshqa global masalalar muhokama qilinuvchi ushbu xalqaro siyosiy tadbir 40 yilda birinchi marotaba Parijdan tashqarida boʻlib oʻtadi.
Mazkur global miqyosdagi muhim tadbirni eng yuqori saviyada tashkil etish va oʻtkazish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining "2025 yilda YuNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqand shahrida o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-128-sonli qarori qabul qilindi. Qarorga binoan, sessiya Silk Road Samarkand sayyohlik majmuasida boʻlib oʻtadi. Tadbirga yuksak saviyada tayyorgarlik koʻrish uchun tuzilgan Tashkiliy qoʻmita sessiyani oʻtkazish bilan bogʻliq barcha masalalarni hal qilib boradi. Xususan, Samarqand shahrida tadbirlar o‘tkaziladigan joylarni zamonaviy texnik va telekommunikatsiya uskunalari bilan jihozlash hamda Toshkent va Samarqand shaharlaridagi obyektlar va zarur bo‘lgan mehmonxona fondini tayyorlash vazifasi yuklatilgan.
Hozirda ushbu xalqaro siyosiy tadbirga puxta tayyorgarlik koʻrish boʻyicha bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Shu munosabat bilan, joriy yilning 6-10 avgust kunlari Samarqandda Oʻzbekiston va YuNESKO tashkiloti tomonlari masʼul xodimlari ishtirokida muzokaralar olib borildi. Samarqand avval ham bir qancha xalqaro tadbirlar va yirik tashkilotlar sammitlarini oʻtkazishda ulkan tajribaga egaligini inobatga olinadigan boʻlsa, boʻlajak katta tadbir ham yuqori darajada oʻtkazilishiga shak-shubha yoʻq.
Maʼlumot uchun, 1945 yilda tashkil etilgan va bosh qarorgohi Parijda joylashgan YuNESKO BMTning ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti bo‘lib, bugungi kunda unga jami 193 ta davlat, jumladan, O‘zbekiston ham a’zo. O‘zbekiston 1993 yil 26 oktyabrda YuNESKOga a’zo bo‘lgan.

В 2025 году в Самарканде пройдет 43-я сессия Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО.
На 42-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО, прошедшей в Париже в ноябре 2023 года, было принято решение, что следующая 43-я сессия, запланированная на 2025 год, пройдет в городе Самарканде по инициативе Узбекистана. Примечательно, что это международное политическое мероприятие, на котором обсуждаются образование, наука, культура, экология и другие глобальные проблемы, впервые за 40 лет пройдет за пределами Парижа.
В целях организации и проведения данного важного глобального мероприятия на самом высоком уровне было принято Постановление Президента Республики Узбекистан ПК-128 «О мерах по подготовке к проведению 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде в 2025 году». Согласно Постановлению, сессия пройдет на территории туристического комплекса «Silk Road». Оргкомитет, составленный в целях организации мероприятия на высшем уровне, решит все вопросы, связанные с проведением мероприятия. В частности, поставлена задача по оснащению современными техническими и телекоммуникационными оборудованиями площадки для мероприятий в Самарканде и подготовка необходимого гостиничного фонда в городах Ташкент и Самарканд.
В настоящее время проводится ряд работ по тщательной подготовке к этому международному политическому событию. В связи с этим 6-10 августа текущего года в Самарканде прошли переговоры с участием официальных лиц Узбекистана и ЮНЕСКО. Учитывая, что Самарканд имеет большой опыт проведения ряда международных мероприятий и саммитов крупных организаций, можно не сомневаться, что следующее крупное мероприятие пройдет на высоком уровне.
К сведению, ЮНЕСКО, основанная в 1945 году со штаб-квартирой в Париже, является образовательной, научной и культурной организацией ООН. Сегодня ее членами являются 193 страны, в том числе Узбекистан. Узбекистан стал членом ЮНЕСКО 26 октября 1993 года.