O‘zbekiston Respublikasining Latviyadagi elchixonasida Samarqandlik turizm sohasi vakillarining mamlakatimizning Latviyadagi favqulodda va muxtor elchisi Qadamboy Sultonov bilan uchrashuvi tashkil etildi.
Uchrashuvda,
“Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” shiori ostida Latviyada tadbirlar o‘tkazish va uning doirasida targ‘ibot ishlarini amalga oshirish, shu bilan birgalikda Latviyalik sayyohlarni O‘zbekistonga jalb qilish bo‘yicha bir qator muzokaralar olib borildi. Muzokaralar davomida Latviyadagi ommaviy axborot vositalari orqali Samarqand viloyatining turizm salohiyatini targ‘ibot qilishga kelishib olindi.
Jumladan, O‘zbekiston – Latviya savdo uyida Samarqand uchun alohida joy tashkil etib, hududning Turizm salohiyatini targ'ib etuvchi materiallar hamda hunarmandchilik mahsulotlarini joylashtirishga kelishib olindi.
Samarqandga investitsion loyihalarni jalb qilish bo‘yicha tadbirkorlar tomonidan bir qator takliflar taqdim etilib, elchi tomonidan mazkur loyihalarga investorlarni jalb etishda elchixona tomonidan amaliy yordam ko'rsatilishi e'tirof etildi. Turizm sohasidagi loyihalardan, Samarqanda mehmonxonalarga kerakli bo‘lgan sanitariya-gigiyena jihozlarini ishlab chiqarish bo‘yicha investitsion loyihani amalga oshirish bo‘yicha ham muhokamalar o‘tkazildi.
Uchrashuv mobaynida, Riga - Samarqqand yo'nalishida to‘g‘ridan to‘g‘ri reys joriy etish bo‘yicha imkoniyatlar ko‘rib chiqilmoqda va kelajakda to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslar hamda charter reyslarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ham ishlar boshlandi.

Продолжается деловая поездка представителей тур индустрии Самарканда в Европу.
В посольстве нашей страны в Латвии была организована встреча представителей туриндустрии Самарканда с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Узбекистан в Латвии Кадамбоем Султановым.
В ходе встречи, была достигнута договорённость о проведении компании «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» в Латвийской Республике и широком привлечении средств массовой информации Латвии для продвижения туристического потенциала Самаркандской области.
В частности, было решено создать для Самарканда в торговом доме «Узбекистан-Латвия» специальное место для размещения материалов и ремесленных изделий.
Бизнесменами был представлен ряд предложений по привлечению инвестиционных проектов в Самарканд, и посол подчеркнул готовность оказать практическую помощь по привлечению инвесторов к этим проектам. Один из этих инвестиционных проектов - проект по производству санитарно-гигиенического оборудования, необходимого для гостиниц Самарканда.
В ходе встречи рассматривалась возможность и дальнейший запуск прямого авиасообщения Рига – Самарканд.