Ayni paytda viloyat hokimi o‘rinbosari Rustam Qobilov boshchiligidagi delegatsiyasi Indoneziyada  “Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” mavzusida viloyatning turizm salohiyati boʻyicha taqdimotlar oʻtkazmoqda  hamda turizm sohasi vakillarining “B2B” uchrashuvlarini  olib bormoqda.
Delegatsiya tarkibida Samarqand viloyati bosh imom-xatibi, Hadis ilmi maktabi rektori, Xalqaro turizm va madaniy meros universiteti birinchi prorektori , halol restoranlar  tarmogʻi rahbari va boshqalar.
Indoneziya turizm va creative iqtisodiyot vaziri va Samarqand viloyati delegatsiyasi vakillarining rasmiy uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Unda turizm sohasida hamkorlik qilish, Samarqandga toʻgʻridan-toʻgʻri aviaqatnovlarni tashkil etish, Imom al-Buxoriy, Imom al-Moturidiy, Maxdumi A’zam, Xoja Ahror Valiy, Abdi Dorun va Abdi Berun ziyoratgohlarga indoneziyaliklar uchun maxsus ziyorat turlarini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.

Продолжается визит делегации Самаркандской области в страны Юго-восточной Азии.
В настоящее время делегация во главе с заместителем хокима области Рустамом Кобиловым в Индонезии проводит презентации туристического и инвестиционного потенциала на тему «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» и «В2В» встречи между представителями туриндустрии.
В составе делегации главный имам-хатиб Самаркандской области, ректор Научной школы хадиса , первый проректор Международного университета туризма и культурного наследия , руководитель сети халяльных ресторанов и другие.
Прошла официальная встреча представителей делегации с Министром туризма и креативной экономики Индонезии, на которой обсуждались вопросы сотрудничества в сфере туризма, осуществления прямого авиасообщения в Самарканд, организации специальных туров для индонезийских граждан, которые очень заинтересованы посетить мавзолеи Имама аль-Бухарий, Имама аль-Мотуриди, Махдума Аъзама, Ходжа Ахрор Вали, Абди Дарун и Абди Берун.