Samarqand viloyati madaniyat va turizm bosh boshqarmasi tasarrufidagi yirik turisik kompaniyalari direktorlar Kengashi navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Kengash yig‘ilishida madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek A’zamov, viloyat hokimi o‘rinbosari, madaniyat va turizm bosh boshqarmasi boshlig‘i Rustam Qobilov ishtirok etdilar.
Yig‘ilishda Samarqand shahrida tungi vaqtda faoliyat ko‘rsatuvchi umumiy ovqatlanish maskanlari va ko‘ngilochar maskanlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish, joylashtirish vositalarida hamda ovqatlanish korxonalaridagi narxlar masalasi, “DUTY FREE” xizmatlarini mehmonxonalarda tashkil etish, shu bilan birga Samarqand shahri markazida, sayohlar bilan gavjum hududlarda xorijiy valyuta ayirboshlash nuqtalari mavjudligi va ularning faoliyatini takomillashtirish, Samarqand Temir yo‘l vokzali oldidagi gid-haydovchilar faoliyatini tartibga solish masalalari muhokama qilindi.

Прошло очередное заседание Совета директоров крупных туристических компаний при главном областном управлении культуры и туризма Самаркандской области.
В работе Совета директоров приняли участие первый заместитель министра культуры и туризма Улугбек Азамов, заместитель хокима области, начальник главного управления культуры и туризма Рустам Кобилов.
На заседании были рассмотрены вопросы организации деятельности ресторанов и увеселительных заведений, работающих в ночное время в городе Самарканде, ценообразования в средствах размещения и заведениях общественного питания, организации обслуживания "DUTY FREE" в отелях, а также вопросы улучшения работы пунктов обмена иностранной валюты в центре города и в местах массового скопления туристов, урегулирования деятельности гидов-водителей, набирающих туристов у железнодорожного вокзала.