Samarqand viloyati qo‘g‘irchoq teatri yangi premyera tayyorlamoqda!
Kuni kecha Samarqand viloyat qo‘g‘irchoq teatrida O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist Shaodat Usmonova tomonidan sahnalashtirgan I.Cherneshovning “MATONATLI YURAK” spektaklining taqdimot muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Spektakl taqdimotida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi vakillari Shorustam Abidov, Shohruh Qodirov hamda viloyat teatrlari bosh rejissyorlari ishtirok etdi.
Mutaxassislar tomonidan spektaklning texnik jihatlarini yaxshilash bo‘yicha berilgan tavsiyalarni inobatga olgan holda premyera qilinishiga ruxsat berildi.
Eslatib oʻtamiz, Samarqand viloyati qoʻgʻirchoq teatri oʻz faoliyatini 1978 yilda boshlagan. O'tgan yillar davomida teatr millionlab yosh tomoshabinlarni xursand qildi. Teatr nafaqat respublikamizda, balki xorijda ham yetakchi qo‘g‘irchoq teatri sanaladi. U bir necha bor nufuzli mukofotlarga sazovor bo'lgan va turli teatr festivallari g'olibi bo'lgan.

Самаркандский областной театр кукол готовит новую премьеру!
На днях в Самаркандском областном театре кукол состоялась презентация -обсуждение спектакля И. Чернышова «Храброе сердце» в постановке заслуженной артистки Узбекистана Шаодат Усмоновой.
На презентации спектакля побывали представители Министерства культуры и туризма Республики Узбекистан Шорустам Абидов и Шахрух Кадыров, а также главные режиссеры областных театров.
Эксперты дали свои рекомендации по улучшению технических моментов постановки и спектакль допущен к премьере.
Напомним, что Самаркандский областной театр кукол начал свою деятельность в 1978 году. За эти годы театр порадовал боле миллионов юных зрителей. Театр считается ведущим кукольным театром не только в нашей республике, но и за его пределами. Многократно получал престижные призы и был победителем различных театральных фестивалей.