Samarqand viloyati turizm boshqarmasi tomonidan gid hamda ekskursiya yetakchilari ishtirokida joriy yilning 11-yanvar kuni tadbir tashkil etilgan
Maʼlumki, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bilan “Ayrim turdagi malaka sertifikatlarini berish boʻyicha davlat xizmatlari koʻrsatishning yagona maʼmuriy reglamenti” tasdiqlangan.
Mazkur me’yoriy hujjatga muvofiq, Gid, ekskursiya yetakchisi va yo‘riqchi-yo‘l boshlovchilarga malaka sertifikati va identifikatsiya kartasi (beyjik)ni berish bo‘yicha ishchi organi etib Madaniy meros obyektlari muammolarini o‘rganish va turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti belgilangan.
Nizomda malaka sertifikatini berishni rad etish, uni bekor qilish va tugatish shartlari, shuningdek, apellyatsiya berish shartlari aniq tartibga solingan.
Samarqand viloyati turizm boshqarmasi va Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti hamkorligida gid hamda ekskursiya yetakchilari ishtirokida joriy yilning 11-yanvar kuni tashkil etilgan tadbirda gidlar malakasini xolis baholashga doir shu va boshqa masalalar muhokama qilindi.

Прошло мероприятие организованное Самаркандским областным управлением туризма с участием гидов и экскурсоводов.
Как известно, Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан утверждён «Единый административный регламент оказания государственных услуг по выдаче отдельных видов квалификационных сертификатов».
Согласно данному нормативному документу рабочим органом, осуществляющим весь производственный процесс по проведению квалификационного экзамена, выдаче квалификационного сертификата и бейджа личности гида, экскурсовода и сопровождающего является Научно-исследовательский институт изучения проблем объектов культурного наследия и развития туризма.
В положении четко урегулированы условия отказа в выдаче, аннулирование и прекращение действия квалификационного сертификата, а так же условия подачи апелляции.
Об этих и других требованиях объективной оценки квалификации гидов говорилось 11 января текущего года на мероприятии организованном Самаркандским областным управлением туризма и Научно-исследовательским институтом развития туризма с участием гидов и экскурсоводов.