Samarqandda gidlar bilan uchrashuv: turizm sohasini rivojlantirish yo‘lida muhim tashabbuslar
Joriy yilning 5-mart sanasida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida Samarqand viloyati Turizm boshqarmasi tashabbusi bilan Samarqand viloyati IIB Xavfsiz turizmni ta’minlash boshqarmasi, Milliy gvardiya hamda Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti vakillari hamkorligida gidlar, ekskursiya yetakchilari va yo‘riqchi-yo‘l boshlovchilar ishtirokida muhim yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad gidlar faoliyatiga oid dolzarb masalalar muhokamasi bo‘ldi.
Yig‘ilish davomida Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari gidlarni toifalash tartibi haqida ma’lumot berishdi. Mazkur tizim gidlarning malaka darajasini oshirish hamda ularning bilim va tajribalariga asoslanib aniq mezonlar bo‘yicha baholashga xizmat qiladi.
Tadbir davomida Samarqand viloyatida faoliyat yuritayotgan gidlarning ish samaradorligini oshirish va xizmat sifatini yaxshilash maqsadida bir qator masalalar ko‘rib chiqildi. Jumladan, yig‘ilishda muddati o‘tgan gid guvohnomalari (beydjiklar) yangilanmaganligi sababli yuzaga kelayotgan muammolar, gidlarning bilim va ko‘nikmalarini baholash uchun o‘tkaziladigan imtihonlarning kechikish sabablari muhokama markazida bo‘ldi.
Yig‘ilishda, shuningdek, qator tashabbuslar ilgari surildi. Xususan, Samarqandda “Gidlar maktabi”ni tashkil etish. Bu loyiha doirasida “ustoz-shogird” tizimini joriy qilgan holda tajribali gidlar yosh mutaxassislar bilan o‘z tajribalarini bo‘lishadi, amaliy mashg‘ulotlar va maxsus seminarlar o‘tkaziladi. Bu nafaqat yosh gidlarning o‘sishiga yordam beradi, balki viloyat bo‘ylab ekskursiya xizmatlarining sifatini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Yana bir tashabbus - turizm xizmatlari sifatini oshirish va malakali gidlarni rag‘batlantirish maqsadida har yili gidlar o‘rtasida tanlov o‘tkazilishi, bu orqali esa tajribali gidlarni aniqlash va ularni maxsus mukofotlar bilan taqdirlash masalasi ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish so‘ngida YUNESKOning 43-sessiyasi Samarqandda o‘tkazilishi munosabati bilan Turizm qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan malaka oshirish kurslarini tugatgan gidlarga maxsus sertifikatlar topshirildi. Ushbu kurslar gidlarning xizmat ko‘rsatish madaniyatini oshirish, ularga zamonaviy ekskursiya uslublari bo‘yicha qo‘shimcha bilimlar berish maqsadida tashkil etilgan.

Встреча с гидами в Самарканде: важные инициативы для развития туризма
5 марта текущего года в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» по инициативе Управления туризма Самаркандской области при содействии Управления обеспечения безопасного туризма ГУВД Самаркандской области, Национальной гвардии и Научно-исследовательского института развития туризма состоялась важная встреча с гидами, экскурсоводами и проводниками. Основной целью мероприятия стало обсуждение актуальных вопросов, касающихся их деятельности.
В ходе встречи специалисты Научно-исследовательского института развития туризма представили информацию о системе классификации гидов. Данная система направлена на повышение квалификации гидов, а также на их объективную оценку на основе конкретных критериев, учитывающих знания и опыт.
Кроме того, были рассмотрены вопросы, касающиеся повышения эффективности работы гидов и улучшения качества предоставляемых услуг в Самаркандской области. В частности, участники обсудили проблемы, связанные с несвоевременным обновлением удостоверений (бейджей) гидов, а также причины задержек в проведении квалификационных экзаменов.
В ходе мероприятия были выдвинуты ряд инициатив. Одна из них – создание «Школы гидов» в Самарканде. В рамках этого проекта планируется внедрение системы наставничества, где опытные гиды будут делиться своими знаниями с молодыми специалистами, проводя практические занятия и специализированные семинары. Это не только поможет новичкам в профессиональном развитии, но и повысит качество экскурсионных услуг в регионе.
Еще одной важной инициативой стало ежегодное проведение конкурса среди гидов с целью повышения качества туристических услуг и поощрения квалифицированных специалистов. Обсуждались вопросы определения лучших гидов и награждения их специальными призами.
В завершение встречи, в связи с предстоящей 43-й сессией ЮНЕСКО в Самарканде, участникам курсов повышения квалификации, организованных Туристическим комитетом, были вручены сертификаты об успешном окончании обучения. Эти курсы были направлены на совершенствование культуры обслуживания и ознакомление гидов с современными методами проведения экскурсий.