2001-yildan beri efirga uzatilayotgan ushbu loyiha dunyoning eng mashhur va eng uzoq davom etayotgan sayohatga oid teleko‘rsatuvlaridan biri sanaladi. Har bir sonini o‘rtacha 10 million tomoshabin kuzatadigan ushbu shou 20 dan ortiq “Emmi” mukofotlariga sazovor bo‘lgan. Butunjahon Turizm Tashkiloti (BMT)ning ma’lumotlariga ko‘ra, “The Amazing Race” 320 milliondan ortiq insonni sayohat qilishga ilhomlantirgan.
Joriy yilning 24–27-mart kunlari shouning 3 ta epizodi Samarqand shahri va Urgut tumanidagi turistik qishloq – Tersakda suratga olindi. Suratga olish jarayonida 120 nafarga yaqinnoj tasvirga olish jamoasi a’zolari ishtirok etdi. Samarqandning tarixiy obidalari, mahallalari, bozorlari va ko‘chalari ishtirokchilarning asosiy manzillariga aylandi. Shou davomida Avstraliya va Yangi Zelandiyaning eng mashhur shou-biznes va sport yulduzlaridan iborat jamoalar o‘zaro raqobatlashdi. Ular sumalak tayyorlash, milliy taomlar, meva-sabzavotlar, milliy cholg'u asboblari, “lazgi” raqsi ijrosi kabi o‘zbek xalqining boy madaniyati va an’analari bilan yaqindan tanishdilar.
Dunyo bo‘ylab 95 dan ortiq mamlakatlarda suratga olingan ushbu loyiha tashabbuskorlari – Next Field International LLC (AQSh) kompaniyasidir. Next Field International LLC vakillari O‘zbekistonda olib borilgan suratga olish jarayonlaridan mamnun ekanliklarini bildirgan holda, mamlakatimizda boshqa mashhur realiti-shoular va turistik teleloyihalarni amalga oshirish rejalari borligini bildirishdi.
Samarqand – nafaqat tarixiy yodgorliklar, balki xalqaro ommaviy axborot vositalari uchun ham betakror sahna!

В Самарканде прошли съёмки всемирно известного реалити-шоу «The Amazing Race»!
Впервые в истории популярное туристическое реалити-шоу «The Amazing Race», которое транслируется на австралийском телеканале Network 10, было снято в Узбекистане.
С 2001 года шоу считается одним из самых известных и продолжительных в жанре тревел-программ. Каждую серию в среднем смотрят около 10 миллионов зрителей, а само шоу удостоено более 20 премий Эмми. По данным Всемирной туристической организации ООН, «The Amazing Race» вдохновило на путешествия более 320 миллионов человек по всему миру.
С 24 по 27 марта 2025 года текущего года съёмки трёх эпизодов шоу прошли в Самарканде и туристическом кишлаке Терсак Ургутского района Самаркандской области. В съёмках участвовало около 120 членов съёмочной группы. Главными локациями стали исторические памятники Самарканда, махалли, базары и улицы города. В съёмках приняли участие команды, состоящие из известных представителей шоу-бизнеса и спорта Австралии и Новой Зеландии.
Участники шоу познакомились с богатой культурой и традициями узбекского народа: они попробовали себя в приготовлении сумаляка, узнали больше о национальной кухне, местных фруктах и овощах, исполнили народный танец «лязги» и сыграли на традиционных музыкальных инструментах.
Инициатором проекта является американская компания Next Field International LLC, которая за годы существования шоу организовала съёмки в более чем 95 странах мира. Представители компании выразили удовлетворение условиями съёмок в Узбекистане и заявили о намерении продолжать реализацию крупных телевизионных проектов и других медиа-программ на территории нашей страны в будущем.
Самарканд — это не только город с великой историей, но и уникальная съёмочная площадка для мировых СМИ!