Samarqandda "MUZEYSHUNOSLIK Fransiya +5" loyihasi doirasida "Ijodiy va madaniy sanoatning yangi texnologiyalari" xalqaro forumi o'tkazildi
Samarqandda "MUZEYSHUNOSLIK Fransiya +5" loyihasi doirasida o'tkazilgan "Ijodiy va madaniy sanoatning yangi texnologiyalari" xalqaro forumi muzey ishining konservatsiya, asbob-uskunalar va nou-xau, raqamli texnologiyalar, VR, AR, vaqtinchalik ko'rgazmalarni tashkil etish, ko'rgazmalarni rejalashtirish kabi masalalari muhokama qilingan maydonga aylandi.
Shuningdek, Registon ansambli hamda A. Kasteyeva nomidagi Qozog'iston Davlat san'at muzeyi, shuningdek, Qoraqalpog'iston Respublikasi davlat tarix va madaniyat muzeyi o'rtasida o'zaro hamkorlik to'g'risida memorandumlar imzolandi.
Mazkur xalqaro forum O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi hamda Fransiyaning “DUALEST” S.A.S Groupe kompaniyasi hamkorligida tashkil etildi.

В Самарканде прошел международный форум «Новые технологии индустрии творчества и культуры» в рамках проекта «MUSEUM STUDY France +5».
Прошедший в Самарканде в рамках проекта «МУЗЕОЛОГИЯ Франция +5» музейный форум "Новые технологии творческой и культурной индустрии" стал площадкой, на которой были обсуждены такие вопросы музейного дела как консервация, оборудования и ноу-хау, цифровые технологии, VR, AR, организация временных выставок, планирование экспозиций.
Также были подписаны меморандумы о взаимосотрудничестве между ансамблем Регистан и Государственным музеем искусств Казахстана им. А.Кастеевой, а также Государственными музеем истории и культуры Республики Каракалпакстан.
Организаторами данного международного форума выступили Министерство культуры и туризма Республики Узбекистан и французская компания DUALEST S.A.S Groupe.
В работе музейного форума приняли участие представители музейного дела всех пяти стран Центральной Азии.