Samarqandda “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!” shiori ostida ichki turizm yarmarkasi bo'lib o'tdi
Joriy yilning 28-mart kuni Samarqand shahar Registon maydonida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-yanvardagi “Respublikaga xorijiy turistlar oqimini keskin oshirish hamda ichki turizmni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-9-son Farmoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 7-oktyabrdagi “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!” ichki turizm yarmarkasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 646-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida ichki turizm yarmarkasi tashkil qilindi.
Yarmarkada 200 ga yaqin respublikamizda faoliyat yurituvchi yetakchi turistik kompaniyalar, joylashtirish vositalari hamda turizm va xizmat ko‘rsatish sohasidagi boshqa tadbirkorlik subyektlari, shuningdek, 2500 dan ortiq mehmonlar ishtirok etishdi.
Tadbir doirasida milliy hunarmandchilik mahsulotlari, turistik korxonalar hamda joylashtirish vositalarining imkoniyatlarini namoyish etuvchi taqdimotlar o‘tkazildi. Shuningdek, soha vakillari o‘rtasida B2B (tadbirkor-tadbirkor) va B2C (tadbirkor-mimjoz) mexanizmlari asosida uchrashuvlar tashkil etilib, tajriba almashish va hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida yarmarkada faol qatnashgan ishtirokchilarga tashakkurnomalar va esdalik sovg‘alari topshirildi.

В Самарканде прошла ярмарка внутреннего туризма под девизом «Путешествуй по Узбекистану!»
28 марта текущего года на площади Регистан в Самарканде состоялась ярмарка внутреннего туризма, организованная в рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан № PF-9 от 12 января 2024 года «О мерах по резкому увеличению потока иностранных туристов в республику и дальнейшему развитию внутреннего туризма», а также Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 646 от 7 октября 2024 года «О мерах по организации и проведению ярмарки внутреннего туризма «Путешествуй по Узбекистану!».
В ярмарке приняли участие около 200 ведущих туристических компаний, средств размещения, а также других субъектов предпринимательства, работающих в сфере туризма и услуг, а общее количество гостей превысило 2500 человек.
В рамках мероприятия были организованы презентации, демонстрирующие возможности национальных ремесленных изделий, туристических предприятий и объектов размещения. Также были проведены встречи в формате B2B (бизнес-бизнес) и B2C (бизнес-клиент), в ходе которых участники обменялись опытом и обсудили перспективы сотрудничества.