Sayyohlik tur kompaniyalari rahbarlari va gidlar diqqatiga!
Sizga shuni ma’lum qilamizki, yo`lovchilar guruhlariga chipta rasmiylashtirishda, avval ularning ma'lumotlari keltirilgan ro`yxat chiptaxonalarda tasdiqlangan bo`lishi lozim.
Endilikda temir yo’l vokzallariga kirishda ma’lumotlari chiptaxonalarda tasdiqlanmagan yo‘lovchilar poyezdlarga chiqishiga ruhsat etilmaydi!
Sayyohlik tur kompaniyalari tomonidan O`zR Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 13-aprel kunidagi "O`zbekiston Respublikasi temir yo`l transportida yo`lovchilar, bagaj va yuk bagaj tashish qoidalari" to`g`risidagi 109-sonli qarorining 5-bo‘lim 41-bandining buzilish holatlari kuzatilmoqda. Mazkur bandda “Yo‘lovchini vagonga o‘tkazganda vagon kuzatuvchisi chiptani, unda ko‘zdan kechirishdan o‘tganligi to‘g‘risida belgining mavjudligini, shuningdek, yo‘lovchi shaxsini tasdiqlovchi hujjatni tekshirishi shart. Taqdim qilinayotgan hujjatda familiyasi mos kelmaganda, chiptada familiya yo‘qligi yoki o‘zgartirilgan (to‘g‘rilangan)da, shuningdek, ko‘zdan kechirishdan o‘tganligi to‘g‘risidagi belgi mavjud bo‘lmaganda, yo‘lovchining yo‘lovchi tashish poyezdiga chiqishiga yo‘l qo‘yilmaslikka haqlidirlar”.
Sizdan yuqorida keltirilgan qarorning bandlarida ko‘rsatib o‘tilgan tartibga, shuningdek, qoidalarga e'tibor berishingiz va amal qilishingizni so`raymiz!

Внимание лидеров и гидов туристических компаний!
Мы сообщаем вам, что при официальном оформлении билетов для групп пассажиров необходимо, чтобы список с их данными был утвержден в кассах. В данный момент пассажиры, чьи данные не подтверждены в кассах, не могут отправляться в поездки на железнодорожных вокзалах!
В настоящее время проверяются случаи нарушения пункта 41 части 5 постановления №109 от 13 апреля 2012 года Кабинета Министров Республики Узбекистан "Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на железнодорожном транспорте Республики Узбекистан". В данном пункте говорится, что "при прохождении пассажиром через турникет инспектор должен проверить наличие билета, а также документа, удостоверяющего личность пассажира, и убедиться в правильности написания фамилии в билете. Если фамилия в документе не соответствует фамилии в билете или отсутствует подтверждающий документ об оплате проезда, а также отсутствует документ, подтверждающий прохождение через турникет, пассажир имеет право не быть допущенным к поезду".
Мы просим вас обратить внимание на порядок, указанный в вышеупомянутых пунктах постановления, а также соблюдать правила!