Shu kunlarda Isroilning Tel-Aviv shahrida IMTM-2023 “The International Mediterranean Tourism Market” bo‘lib o‘tdi.
Ushbu Xalqaro sayyohlik yarmarkasi Isroilda 29 yildan beri o‘tkazib kelinmoqda va 2017 yildan buyon O‘zbekiston nufuzli xalqaro ko‘rgazmaning doimiy ishtirokchilari qatoridan joy oldi.
Ko‘rgazma doirasida “Samarqand – Yangi O‘zbekistonning sayyohlik darvozasi” taqdimoti bo‘lib o‘tdi, unda Samarqandning keng sayyohlik salohiyati, yangi infratuzilma obyektlari va xorijlik sayyohlar uchun imkoniyatlarga alohida e’tibor qaratildi.
Isroilning World Jewish Travel tashkiloti tashabbusi bilan O‘zbekiston va Ozarbayjon, Gruziya, Hindiston va Turkiya ishtirokida “Yahudiy ipak yo‘li” loyihasining ishga tushirilishi mintaqamiz turizm bozori uchun muhim voqea bo‘ldi.
Yarmarka kunlarida Samarqand viloyati vakillarining ishbilarmonlik uchrashuvlari, qo‘shma turlar o‘tkazish bo‘yicha olib borilgan muzokaralar natijasida 62 ta shartnoma imzolandi.

В эти дни в Тель-Авиве проходил Международный средиземноморский туристический рынок IMTM-2023
Данная Международная туристическая ярмарка проходит в Израиле уже на протяжении 29 лет, а с 2017 года Узбекистан среди постоянных участников престижной международной выставки.
На полях выставки состоялась презентация «Самарканд - туристические ворота Нового Узбекистана», на которой был представлен широкий туристический потенциал Самарканда с акцентом на новые инфраструктурные объекты и возможности для иностранных туристов.
И важным событием в открытии туристических рынков для нашей области стал запуск по инициативе израильской организации “World Jewish travel” проекта «Еврейский Шёлковый путь» при участии Узбекистана и Азербайджана, Грузии, Индии и Турции. Проект предусматривает создание базы данных по городам стран Шелкового пути с культурными достопримечательностями еврейской общины.
Деловые встречи представителей Самаркандской области с туроператорами и переговоры о проведении совместных туров позволили в дни работы ярмарки заключить 62 соглашения.