Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-apreldagi “Respublikaning turizm salohiyatini jadal rivojlantirish hamda mahalliy va xorijiy turistlar sonini yanada oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaroriga asosan to‘g‘ridan - to‘g‘ri aviareyslar sonini oshirish, MICE turizm yo‘nalishi bo‘yicha hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, turizm sohasiga investitsiyalarni jalb qilish orqali 2023-yilda Samarqandga 2 mln 104 ming nafar xorijiy sayyohlar tashrifini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Shu maqsadda Samarqand viloyati delegatsiyasining yurtimizning turizm salohiyati targ’iboti yuzasidan Yevropa mamlakatlariga xizmat safari boshlandi.
Delegatsiya a’zolari xizmat safarining ilk kunida Latviya Respublikasining Riga hamda Yurmala shaharlarida bo’lib, “Alta” turizm tashkilotlari assotsiatsiyasi a’zolari bilan uchurashuv tashkil etildi. Uchrashuvda Samarqand – Yangi O’zbekistonning turizm darvozasi” targ’ibot kompaniyasi tashkil etilib, Latviya turizm sohasi vakillari bilan xorijiy sayyohlarni yurtimizga jalb etish, turizm sohasida amalga oshirilgan ishlar va yaratilgan imkoniyatlar hamda so’nggi yillarda Samarqandda tashkil etilgan yangi turizm mahsulotlari tashrif buyuruvchilarga taqdim etildi. Uchrashuv doirasida B2B formatidagi uchrashvlar tashkil etilib, tadbirkorlik subyektlari o’rtasida hamkorlik aloqalari yo’lga qo’yildi.
Shuningdek, Riga shahridagi O’zbekiston savdo uyida yurtimizga turizm sohasida investitisya kirtish istagida bo’lgan investortlar bilan uchrashuvlar o’tkazlidi. Savdo uyida Samarqand turizmini targ’ib etish yuzaidan doimiy hamkorlikni amalga oshirish bo’yicha Savdo uyi rahbariyati bilan kelishib olindi.
Samarqand va Riga muzeylari o’rtasida hamkorlikda muzeylar faoliyatini rivojlantirish va muzeylarda zamonaviy texnologiyalarni joriy etish orqali tashrif buyuruvchilar sonini yanada oshirish masalalarini muhokama etish bo’yicha “Riga Birjasi”  san’at muzeyi rahbariyati bilan kelishib olindi.

В эти дни проходит служебная командировка представителей туристического сектора Самаркандской области в страны Европы.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 апреля 2023 года “О дополнительных мерах по ускоренному развитию туристского потенциала Республики, а также дальнейшему увеличению количества местных и иностранных туристов” определено увеличение количества иностранных туристов в Самарканд до 2 млн 104 тысяч, за счёт увеличения количества международных рейсов, налаживания сотрудничества в сфере MICE-туризма, привлечения инвестиций в туристическую сферу.
С целью продвижения туристического потенциала нашей области представители туристической индустрии находятся в служебной командировке в страны Европы.
В первый день командировки члены делегации посетили города Ригу и Юрмалу Латвийской Республики, где была организована встреча с членами Ассоциации туристических организаций «Альта». В ходе встречи была организована промоутерская компания «Самарканд - туристические ворота Нового Узбекистана». Представителям латвийской индустрии туризма были представлены возможности сферы туризма, а также новые туристические направления, созданные в Самарканде за последние годы. В рамках встречи были организованы встречи в формате B2B и установлены отношения сотрудничества между субъектами бизнеса.
Также в Торговом доме Узбекистана в Риге прошла встреча с инвесторами, желающими инвестировать в туристический сектор нашей области. С руководством Торгового Дома достигнута договоренность об осуществлении постоянного сотрудничества в сфере продвижения Самаркандского туристического бренда в Торговом Доме.
С руководством художественного музея «Рижская биржа» были обсуждены вопросы сотрудничества между музеями Самарканда и Риги.